Piątek, 11 grudnia 2020
Debata z okazji Dnia Księgarza
Czy księgarnie stacjonarne są jeszcze potrzebne? Jakie (i czy w ogóle) mają znaczenie dla polskiego rynku książki, dla autorów, dla życia literackiego w Polsce? Dlaczego księgarnie stacjonarne od dekad przeżywają kryzys ekonomiczny, a w efekcie znikają z mapy Polski? O co chodzi z tymi księgarniami?
W spotkaniu podzielonym na dwie części wezmą udział:
• Paulina Bandura, księgarka z Księgarni Pod Globusem w Krakowie,
• Sonia Draga – wydawczyni, prezes Polskiej Izby Książki,
• Maciej Siembieda – pisarz, dziennikarz, reportażysta, wielbiciel i stały klient trójmiejskich księgarń kameralnych,
• Robert Małecki – pisarz i dziennikarz,
• Anna Karczewska – promotorka księgarń stacjonarnych, autorka bloga Rezerwaty książki i inicjatywy Książki kupuję kameralnie,
• Zygmunt Miłoszewski – pisarz, publicysta, członek i współzałożyciel stowarzyszenia Unia Literacka,
• Krzysztof A. Zajas – pisarz, tłumacz, literaturoznawca i kulturoznawca.
Rozmowę poprowadzi Adam Szaja.
13 grudnia, godz. 18
Dzień Księgarza (13 grudnia) jest świętowany w Polsce od 88 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się też tradycja, aby święto księgarzy i księgarek obchodzić właśnie trzynastego dnia dwunastego miesiąca.
Niestety, z roku na rok z mapy Polski znikają kolejne księgarnie stacjonarne. Według danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń od początku 2020 roku swoją działalność zakończyło co najmniej 120 księgarń.
Świętując Dzień Księgarza, zachęcamy do włączenia się do akcji #KsiążkaNaTelefon, która wspiera lokalne księgarnie stacjonarne w czasie pandemii: www.ksiazkanatelefon.pl.
Debata jest częścią wirtualnego programu Nocy Księgarń – ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Więcej informacji o festiwalu na www.nocksiegarn.pl
Podaj dalej