Piątek, 9 września 2022
Mateusz Matyszkowicz: kultura pozostaje dla mnie najważniejsza

Nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zaprezentował podczas konferencji jesienną ramówkę kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

„Uważam, że o Telewizji powinien świadczyć program i twórcy, którzy ten program tworzą, a nie moje słowa. Dlatego zdecydowałem się w tych dniach raczej milczeć i pracować” – powiedział, otwierając konferencję. Podkreślił, że „kultura pozostaje dla niego najważniejsza”. „Kulturę rozumiem szeroko. To jest zarówno to, co dzieje się na kanałach TVP Kultura, TVP Historii, TVP Dokument, TVP HD, na naszych bliźniaczych kanałach, w tym tych nadawanych na Litwę i za granicę” – mówił. „Bardzo liczę na rozwój dystrybucji w krajach Europy Zachodniej, bardzo liczę na Stany Zjednoczone” – zaznaczył.

Matyszkowicz zwrócił uwagę, że „kultura to jest takie miejsce, w którym możemy się spotkać”. “I Telewizja ma być miejscem, w którym możemy się spotkać. Ale właśnie niech o tym świadczy program” – przekonywał.

„Jedną deklarację chciałem złożyć: w najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego. Dlatego cieszę się, że duchowo jest teraz z nami Monika Garbacziauskaite, szefowa litewskiej telewizji publicznej, i z nami fizycznie jest obecny serdeczny przyjaciel, szef ukraińskiego nadawcy publicznego Mykoła Czernotycki” – powiedział prezes zarządu TVP, dodając, że „liczy na rozwój współpracy telewizji publicznych w ramach EBU, w ramach Trójkąta Lubelskiego, w ramach Grupy Wyszehradzkiej”.

Uczestniczący w konferencji dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski zapowiedział dalszą współpracę pomiędzy NCK i Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej w zakresie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„Przede wszystkim bardzo się cieszę, że TVP włączyła się w akcje związane z czytelnictwem. Nie było trzeba specjalnie przekonywać i w następnych dniach (…) będziemy promowali w różny sposób to czytelnictwo. Przede wszystkim zaczynamy w tym roku od wspólnego programu dotyczącego bibliotek i czytelni, ale mamy również specjalna ofertę edukacyjną dla najmłodszych” – mówił dyrektor NCK. „Myślę, że to będzie naprawdę strzał w dziesiątkę” – ocenił.

Podaj dalej
Autor: W, fot. TVP
Źródło: PAP