Poniedziałek, 25 września 2023
Trzecie słuchowisko w Programie I Polskiego Radia

Rafał Skąpski, który opracował redakcyjnie i opatrzył licznymi przypisami trzy tomy wspomnień swojej babki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej zatytułowanych „Dziwne jest serce kobiece” (Czytelnik), powraca na trasę promocyjną, którą rozpoczął w roku 2019, gdy ukazał tom pierwszy, którego podtytuł brzmi „Wspomnienia galicyjskie”.

Jutro, czyli we wtorek 26 września o godz. 17 będzie gościł w Czytelni Naukowej nr 1 przy ul. św. Wincentego 85 Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy.

Tom pierwszy został nagrodzony przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” tytułem Wydarzenie Edytorskie 2019 roku oraz uzyskał nominację do Nagród Historycznych „Polityki” za rok 2019 w kategorii „Pamiętniki, relacje, wspomnienia”. Za cały trzytomowy cykl „Miesięcznik Literacki KSIĄŻKI” przyznał w tym roku Nagrodę Specjalną.

W 2021 roku ukazał się tom drugi z podtytułem „Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa”, a w styczniu tego roku tom trzeci z podtytułem „Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa”.

W Programie I Polskiego Radia wyemitowano słuchowisko na podstawie pierwszego, a potem drugiego tomu tej książki. Słuchowisko zatytułowane „Kwiaty pani Zofii” na podstawie tomu trzeciego zostało wyemitowano w sobotę 23 września, kilka minut po godz. 21. również w Programie I Polskiego Radia. Adaptacji dokonali Rafał Skąpski i Tomasz Skiler. W roli autorki wspomnień wspaniale wystąpiła Grażyna Barszczewska, zapamiętana jako Nina Ponimirska z serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”. W roli jej męża Jana Skąpskiego – Krzysztof Wakuliński.

Wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej jako słuchowisko

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)