środa, 4 października 2023
Komunikat Polskiej Izby Książki

Polska Izba Książki zaprosiła wydawców książek na spotkanie na temat międzynarodowych targów książki w Warszawie w dniu 27 września. Zaproszono  zarówno  członków Izby, jak i wydawców niezrzeszonych.

Spotkanie, które odbyło się w trybie zdalnym i w którym wzięło udział 41 osób, prowadzili Włodzimierz Albin (Wolters Kluwer, członek Rady PIK) oraz Grzegorz Majerowicz (Sowa Sp. z o.o., wiceprezes PIK, wiceprezes FPC).

Prowadzący chcieli uzyskać odpowiedź na dwa zasadnicze pytania: czy w dzisiejszych czasach istotne jest, aby w stolicy Polski odbywały się prestiżowe targi książki o międzynarodowym charakterze? Jeśli tak, to jaką rolę powinna odgrywać Polska Izba Książki w rozwiązaniu problemu organizacji dwóch równoległych imprez targowych w maju w Warszawie?

W dyskusji trwającej ponad dwie godziny zabrało głos 19 uczestników. Dominujący był apel o jedne targi i jedność środowiska. Zgodnie stwierdzono, że  łączenie tradycyjnych targów książki z kiermaszem jest obecnie akceptowanym trendem. Targi w Warszawie  powinny  być  platformą biznesowych kontaktów międzynarodowego środowiska książki i jednocześnie wielkim festiwalem czytelniczym. Podkreślono konieczność opracowania takiego programu targów, który uwzględniałby zmiany, jakie zaszły w funkcjonowaniu branży w związku z rozwojem technologii i narzędzi komunikacji pomiędzy właścicielami praw i wydawcami, a także pomiędzy autorami – wydawcami  – czytelnikami.

Zebrano pierwsze postulaty wydawców odnośnie  do wymogów, jakie targi majowe  w Warszawie, mające 65-letnią tradycję, powinny spełniać. Zaproponowano, aby powstał zespół roboczy przy Izbie, który zbierze dalsze postulaty wydawców.

Podaj dalej
Autor: Biuro PIK