środa, 27 listopada 2024

Rola bibliotek w rozwoju umiejętności korzystania z mediów była głównym tematem debaty Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu. W posiedzeniu wzięła udział Marta Cienkowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

– Biblioteki ułatwiają dostęp do kultury w Polsce. Często stają się miejscem integracji lokalnej – są nie tylko punktami wypożyczenia książek, ale także miejscami spotkań, wymiany wiedzy i doświadczeń – powiedziała wiceministra Cienkowska. – Zmiana sposobu myślenia o bibliotekach pozwoli na rozszerzenie istniejących już programów edukacyjnych o elementy dotyczące rozwoju umiejętności korzystania z mediów i krytycznego myślenia – podkreśliła.

Aby sprostać współczesnym wyzwaniom i potrzebom społeczeństwa, biblioteki powinny ewoluować. Kluczowym elementem tej transformacji jest inwestowanie w podnoszenie kompetencji bibliotekarzy, by mogli prowadzić zajęcia wychodzące poza tradycyjne działania związane z wypożyczaniem książek. Jednocześnie konieczna jest modernizacja infrastruktury bibliotek oraz wyposażanie ich w odpowiedni sprzęt, aby stały się miejscami atrakcyjnymi dla użytkowników w każdym wieku. Marta Cienkowska przywołała także przykład Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, podkreślając jego rolę: – Realizujemy w Polsce wieloletni rządowy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest wzrost poziomu czytelnictwa oraz rozwój bibliotek. Założeniem Programu jest podtrzymywanie i rozwój czytelnictwa jako jednej z kluczowych kompetencji, dającej podłoże do rozwoju umiejętności krytycznego myślenia – powiedziała wiceministra.

Ponadto, w związku ze zbliżającym się przejęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, wiceministra Marta Cienkowska zarysowała plany polskiej prezydencji w obszarze kultury, mediów i spraw audiowizualnych. Przedstawiła także program kulturalny Lublina, który otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a także założenia pilotażowego projektu Polskiej Stolicy Kultury, mającego na celu promowanie lokalnych inicjatyw i dziedzictwa kulturowego.

Posiedzenie Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu.zakończyło się przyjęciem „Konkluzji Rady w sprawie poprawy i wspierania dostępu do kultury”. W dokumencie zwrócono uwagę na potrzebę zwiększania dostępności kultury dla wszystkich obywateli. Wskazano na różne aspekty wpływające na uczestnictwo w kulturze – od oferty instytucji kulturalnych, przez relacje z odbiorcami, po kwestie digitalizacji i edukacji kulturalnej. Podkreślono, że kluczowe są również działania wspierające artystów oraz polityki umożliwiające pełny, nieograniczony dostęp do kultury i sztuki.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: MKiDN