Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Polska zabiega o równe traktowanie wszystkich unijnych krajów w sprawie stawek VAT i wyjątków w postaci obniżonego podatku. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania ministrów finansów 27 państw w Luksemburgu – poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Polskę reprezentował ambasador przy Unii Andrzej Sadoś, który podkreślił, że konieczne są nowe regulacje, uelastyczniające stawki VAT.

Przedstawiciele rządu wskazują, że obecne przepisy są korzystniejsze dla państw, które mają dłuższy staż w Unii Europejskiej. Zredukowane stawki podatku VAT, które Polska mogła stosować po integracji z Unią, wygasły w 2010 roku. Natomiast państwa Europy Zachodniej, które weszły do Wspólnoty przed 1995 rokiem wciąż korzystają z obniżonego VAT-u. Polski ambasador przekonywał podczas narady w Luksemburgu, że obecny system jest przestarzały i musi by uaktualniony, by stworzyć wszystkim krajom równe szanse. Andrzej Sadoś podkreślał, że trudno będzie wytłumaczyć Polakom dlaczego nie mogą stosować zerowej stawki na ubranka dziecięce czy książki.

Podaj dalej
Autor: ET