Poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Zmiana jest nieunikniona

19 kwietnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyskutowano o reformie i regulacjach związanych z rynkiem książki.

W spotkaniu z wiceministrą  Joanną Scheuring-Wielgus i Agatą Diduszko-Zyglewską, doradczynią ministry, uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Książki, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Unii Literackiej, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Porozumienia Wydawców Książek, Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy i inne osoby związane z rynkiem książki.

W spotkaniu brali też udział: Mateusz Adamkowski, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w MKiDN, Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, i Grzegorz Jankowicz, pełnomocnik ministra kultury ds. połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury.

Na wstępie ministra Joanna Scheuring-Wielgus zapewniła, że ze strony resortu jest wola, aby naprawić sytuację na rynku książki, skierować go na właściwe tory.

Grzegorz Jankowicz zwrócił uwagę na to, że lista problemów rynku narasta w związku z przemianami cywilizacyjnymi, z rozwojem technologii, z problemami ekonomicznymi, ze zmianami komunikacyjnymi i będzie narastała w sposób nieopanowany, jeśli regulacje się nie pojawią. Wskazywał, że zmiany nie są wcale nieuchronne, a dzięki narzędziom instytucjonalnym można wpływać na to, co się dzieje w przestrzeni społecznej, w przestrzeni wspólnej.  Apelował także o środowiskową lojalność.  – Jeśli z pewnej perspektywy wydaje się, że poszczególne podmioty, mniejsze bądź większe, nie są od siebie bezpośrednio zależne, to ostatecznie okazuje się, że pewne procesy zainicjowane w jednym obszarze pola literackiego będą miały wpływ na te osoby, te instytucje, które funkcjonują w innym obszarze tego miejsca – mówił Grzegorz Jankowicz.

Dyskusja przebiegała w dobrej, merytorycznej atmosferze. Wynikło z niej jasno, że regulacja rynku jest niezbędna.

–  Bardzo dziękuję za wszystkie głosy. Intensywność prac nad tymi regulacjami powinna zostać maksymalnie zwiększona, chociażby z uwagi na zamykanie się kolejnych księgarń – podsumowała Agata Diduszko-Zyglewska. – Część postulatów, które dziś się pojawiły, zostanie poruszona przy okazji prac nad kolejną edycją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET