Wtorek, 21 kwietnia 2009
Jahrbuch Polen 2009 Religion
Ukazało się nowe wydanie rocznika Deutsches Polen-Institut Darmstadt w języku niemieckim na temat religii i kościoła w Polsce. „Jednym ze stereotypowych obrazów Polski w Niemczech i wielu innych krajach Zachodu jest polski katolicyzm, przedstawiany w tradycyjnej, ludowej formie. Szczególnie od chwili wyboru arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II w roku 1978 pozycja i znaczenie kościoła katolickiego w ówczesnej socjalistycznej, a od 1989 roku demokratycznej Polsce stanowiły zarazem poważny przedmiot zainteresowania niemieckiej opinii publicznej. Wiedza na ten temat jest w tym kraju jednak dość powierzchowna i nie wolna od stereotypów: silniejsze manifestowanie na zewnątrz religijności przez Polaków jest wprawdzie »podziwiane«, ale nierzadko także postrzegane jako dowód przynależności do »skansenu« Europy. Polityczna i społeczna rzeczywistość w Polsce jawi się nad Renem i Szprewą na pierwszy rzut oka jako zdominowana przez silną pozycję kościoła katolickiego, który poprzez skuteczny lobbing polityczny i kontrolę społeczną dławi przejawy emancypacji i modernizacji …
Wyświetlono 25% materiału - 148 słów. Całość materiału zawiera 594 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki