Wtorek, 5 grudnia 2023
Zaproszenie do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie

Rafał Skąpski zaprasza do grudniowego Salonu Literackiego Biblioteki Kraków, jaki odbędzie się w czwartek 7 grudnia o godz. 18 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy ul. Szczepańskiej 1 w Krakowie.

Podczas spotkania prowadzona będzie rozmowa wokół trzeciego tomu trylogii wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece…” zatytułowanego „Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” (Czytelnik). Prowadzenie: Rafał Skąpski i Krzysztof Jakubowski, a fragmenty będzie czytać Lidia Bogaczówna.

Rafał Skąpski, wnuk autorki, który we wzorowy sposób opracował wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, przekazał, że w najnowszej książce prof. Normana Daviesa zatytułowanej „Galicja. Historia nie narodowa” (Znak) autor pierwszy tom trylogii cytuje na 22 stronach!

O samej książce i jej autorce Norman Davies pisze m.in.: „Niewiele kobiet pisało też, a przynajmniej publikowało, pamiętniki. Szczęśliwym wyjątkiem od tej reguły była Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska (1881-1961). …Tytuł jej wspomnień „Dziwne jest serce kobiece…”  zdaje się obiecywać stereotypowe, sentymentalne spojrzenie na świat, lecz oprócz inteligencji emocjonalnej autorka miała bystre oko, sprawne pióro oraz duże wyczucie niesprawiedliwości”.

Podaj dalej
Autor: (fran)