środa, 13 listopada 2019
„Starość aksolotla” Jacka Dukaja

Po raz pierwszy na nośniku fizycznym czyli w formie papierowej książki ukazała się powieść „Starość aksolotla” Jacka Dukaja. Jak informuje wydawca czyli Wydawnictwo Literackie, jest to „pierwsze książkowe wydanie słynnej powieści Jacka Dukaja, na podstawie której Netflix produkuje serial ‘Into the Night’”, a także „’Starość aksolotla’ zaczynała jako eksperymentalny e-book. Teraz dojrzała do papieru”.
10 marca 2015 roku autor poinformował: „Starość aksolotla” ukazuje się wyłącznie jako e-book i jest pierwszą w Polsce książką cyfrową, która angażuje czytelnika na tak wielu poziomach: tekst – hipertekst – art – real. Wydawcą utworu jest Allegro, a za bogatą oprawę wizualną, filmową oraz koncepcję wielowymiarowego charakteru utworu odpowiada Fish Ladder oraz Platige Image. „Starość aksolotla” ukazuje się w polskiej i angielskiej wersji językowej. Angielski przekład dokonany przez Stanleya Billa („The Old Axolotl”) wejdzie do światowej dystrybucji jako ebook 24 marca.

Natomiast 4 września autor napisał: Dzisiaj Netflix ogłosił produkcję serialu „Into the Night” opartego na konceptach ze „Starości aksolotla”. Rozwijaliśmy „Into the Night” z Tomkiem Bagińskim od kilku lat. Scenariusz serialu jest autorstwa showrunnera, Jasona Georga. Zdjęcia rozpoczęły się pod koniec lipca. Premierę zaplanowano na pierwszą połowę 2020 roku. Pierwszy sezon składa się z sześciu godzinnych odcinków. Reżyserują Inti Calfat i Dirk Veheye. Serial produkuje belgijski oddział Netflixa, z międzynarodową obsadą, odzwierciedlającą sytuację przypadkowej grupy pasażerów pochodzących z różnych krajów i mówiących różnymi językami – którzy muszą jednak z sobą
O powieści czytamy na stronie wydawcy: Kiedy tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. Czy ocalili także swoje dusze? Aksolotl to forma larwalna zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości. Czy ludzkość jest w stanie dojrzeć samodzielnie? Świat po końcu świata należy do kolejnych generacji mechów i seksbotów. W nich praktykują człowieczeństwo pogrążeni w nostalgii za utraconą biologią ocaleńcy – tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, formują alianse, prowadzą wojny, mają swoje polityki, ideologie i szalone religie metalu. I muszą podjąć wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. Czy zagłada życia na Ziemi była przypadkowym kataklizmem, czy też kryje się za nią rozumny zamiar? Czy jest możliwy powrót do człowieczeństwa larwalnego: miękkiej biologiczności ułomnych śmiertelników?
Jacek Dukaj (ur. 1974) jest autorem m. in. „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, „Lodu”, przekładu „Serca ciemności” Josepha Conrada oraz eseju rzeki „Po piśmie”, w którym pokazuje, jak kończy się epoka pisma.

Podaj dalej
Autor: (fran)