środa, 27 listopada 2024
Uroczystość otarcia oraz Nagroda Klio i Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka

We wtorek 26 listopada w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca XXXII Targi Książki Historycznej organizowane w klimatycznej przestrzeni Arkad Kubickiego.

Targi rozpoczną się jutro, czyli w czwartek 28 listopada i będą trwały do niedzieli 1 grudnia. Otwarcie Targów zaplanowano w Sali Wielkiej Zamku o godz. 12, a w jego trakcie zostaną uhonorowani laureaci dwóch prestiżowych nagród – Nagrody Klio i Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka.

– W tym roku swoją ofertę zaprezentuje około 150 wydawnictw oraz 24 muzea, które biorą udział w Salonie Książki Muzealnej. Chciałbym od razu podziękować Narodowemu Instytutowi Muzeów, który od wielu lat jest partnerem i współorganizatorem tego Salonu. Po raz kolejny też będziemy gościć niezależnych wydawców białoruskich, którzy przyjadą z całej Europy, bo będą wydawnictwa z Wilna, z Berlina, ale i z Warszawy. Będzie też bardzo wielu autorów. Mam nadzieję, że targi będą miejscem do spotkań diaspory białoruskiej, która uciekła przed reżimem Łukaszenki – stwierdził na początku spotkania Waldemar Michalski, prezes zarządu Fundacji Historia i Kultura, która organizuje Targi Książki Historycznej.

Prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò, dziekan Wydziału Historycznego UW, przewodniczący Jury Nagrody Klio, do której w tym roku weszli również prof. Maciej Janowski, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Piotr M. Majewski, prof. Beata Możejko, red. Marian Turski i red. Piotr Dobrołęcki oraz Zbigniew Czerwiński jako sekretarz, omówił jej pracę i celnie charakteryzował wszystkie tytuły nominowane do Nagrody Klio w czterech kategoriach: autorskiej, monografii, edytorskiej oraz varsaviana. Podkreślił, że do Nagrody Klio w tym roku zgłoszono rekordową liczbę 291 tytułów.

Przeczytaj: Nominacje do Nagrody Klio 2024

Nagroda Klio uzyskała wsparcie finansowe Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska, które ufundowało nagrody finansowe w trzech kategoriach, natomiast nagrody w kategorii varsaviana ufundowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

– Nasze jury ma znaczący atut, co związane jest też z profilem Nagrody Klio, mianowicie reprezentujemy wszystkie epoki historyczne. Jestem historykiem starożytności, prof. Beata Możejko jest mediewistką i zajmuje się też wczesną nowożytnością, prof. Maciej Janowski zajmuje się historią nowożytną oraz XIX wiekiem, a prof. Klich-Kluczewska i prof. Piotr Majewski są historykami XX wieku. Można więc powiedzieć, że mamy wgląd w subspecjalności każdej z epok. Trzeba wyraźnie podkreślać, że jury Klio jest zespołem historyków wszystkich epok, nie tylko XX wieku, w związku z tym staramy się patrzeć na książki bez preferencji, jeśli chodzi o tematykę. Kolejna rzecz, która wybrzmiewała podczas naszych spotkań, to fakt, że premiujemy książki dobrze napisane. Państwo zobaczą, czytając potem książki, o których dziś mówimy, że to są publikacje, które się dobrze czyta. Nie tylko są ważne i ciekawe merytorycznie, ale też mają aspekt literacki – stwierdził prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò

Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, przypomniał, że Nagroda Klio jest związana z Targami Książki Historycznej od 1995 roku. – Praktycznie poza Nagrodą Historyczną „Polityki” nie było wówczas innych konkursów dotyczących książek historycznych. Dzisiaj takich nagród jest ponad dwadzieścia! – stwierdził. – Mam nadzieję, że to jest też efekt i sukces Porozumienia Wydawnictw Książki Historycznej, które powstało w 1992 roku – dodał.

Przypomniał również, że pierwszym przewodniczącym jury Nagrody Klio był prof. Jerzy Skowronek, a po jego śmierci przewodniczącym do ubiegłego roku – przez 28 lat – był prof. Tomasz Szarota.

Postać prof. Jerzego Skowronka przypomniał Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, organizatora konkursu o Nagrodę jego imienia. Spośród nominowany książek w tegorocznej edycji tej Nagrody wymienił tylko jeden tytuł, ale szczególny – „Osiem lat w Warszawie (Kronika)” autorstwa Julije Benešića, legendarnej postaci życia kulturalnego przedwojennej Polski, promotora jugosłowiańskiej literatury, który pozostawił niezwykle interesujące zapisy z lat swego pobytu w Warszawie. Edycję tej publikacji wsparł Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Warszawie, który zapowiedział udział w uroczystości otwarcia Targów i wręczenia nagród.

[Na zdjęciu o lewej: Waldemar Michalski, Zbigniew Czerwiński, prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò i Piotr Dobrołęcki]

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Fundacja Historia i Kultura / jo