Piątek, 7 czerwca 2024
Lech Wałęsa, Young Adult oraz sztuczna inteligencja

W najbliższy piątek 7 czerwca rozpoczyna się 8. Festiwal Książki w Opolu, który będzie trwał do niedzieli 9 czerwca. Autorów i wystawców będzie można spotkać na placu Wolności, na ul. Krakowskiej i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W targach książki, które są „obowiązkową częścią” Festiwalu Książki, zapowiedziano udział 120 wystawców.  Wśród wielu wydarzeń festiwalowych będzie kontynuowany cykl zatytułowany Zbrodnia na pokładzie”, podczas którego czytelnicy spotykają się na pokładzie statku, aby pływać po Odrze i spędzać czas z najpoczytniejszymi kryminałami. Przewidziano też koncerty, a wśród artystów, którzy pojawią się w Opolu będzie Organek.

Wśród gości, jacy zapowiedzieli udział w Festiwalu Książki w Opolu są: Lech Wałęsa, Jacek Bartosiak, Joanna Bator, Jacek Dehnel, Arkadiusz Radosław Fidler, Urszula Honek, Anna Kańtoch, Joanna Kuciel-Frydryszak, Piotr Milewski, Remigiusz Mróz, Grzegorz Piątek, Tomasz Raczek, Zbigniew Rokita, Maciej Siembieda, Andrzej Stasiuk, Piotr Tarczyński, Piotr Zychowicz, Jakub Żulczyk oraz Katarzyna Berenika Miszczuk i inne autorki z gatunku Young Adult.

Tak jak w poprzednich latach odbędzie się Panel Young Adult, podczas którego najpoczytniejsze autorki z tego gatunku spotkają się ze swoimi fanami. Przygotowywany jest też atrakcyjny program dla najmłodszych czytelników.

Pierwszego dnia Festiwalu w godz. 11.15 – 15. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie branżowe zatytułowane „Sztuczna inteligencja – nowe perspektywy dla autorów i wydawców?”. W dyskusji udział wezmą: Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku, Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki oraz wiceprezeska Federacji Wydawców Europejskich, Adrian Kilar (Mówi Kamera), ekspert w dziedzinie AI, oraz Rafał Lisowski, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Spotkanie będzie poprowadzić Piotr Dobrołęcki z „Biblioteki Analiz”.

W niedzielę 9 czerwca o godz. 12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się debata Rady Języka Śląskiego zatytułowana: „Czy Katowice będą uczyć nas jak gödać po Śląsku?”.

Organizatorem Festiwalu Książki w Opolu jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera Miasto Opole, a głównym partnerem Fundacji Fabryka Inspiracji PL jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Patronat nad Festiwalem sprawuje:

Pełen program dostępny jest na stronie: https://festiwalksiazki.pl/

Relacja Biblioteki Analiz z ubiegłorocznej edycji: Rekordowy i klimatyczny Festiwal Książki w Opolu

 

Podaj dalej
Autor: (fran)