Piątek, 2 czerwca 2023
Pod naszym patronatem

7. Festiwal Książki w Opolu rozpoczyna się w piątek 2 czerwca i będzie trwał do niedzieli 4 czerwca. Odbywa się w plenerze na Placu Wolności, gdzie zielony park zmieni się jak w latach poprzednich w tętniące życiem Miasteczko Literackie, oraz w pomieszczeniach pobliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jak podkreślają organizatorzy, jest to siódma edycja największego wydarzenia literackiego na Opolszczyźnie i największe targi książki na Opolszczyźnie połączone ze spotkaniami autorskimi, warsztatami i koncertami.

Odbędzie się kilkadziesiąt spotkań z autorami, a wśród nich są: Remigiusz Mróz, Aleksander Kwaśniewski, Maria Peszek, Sylwia Chutnik, Natalia de Barbaro, Michał Rusinek, Beata Pawlikowska, Andrzej Dragan, prof. Jan Miodek, Weronika Anna Marczak, Manuela Gretkowska, Katarzyna Miller, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, Marcel Moss, Marek Kamiński, Juliusz Machulski, Barbara Wysoczańska, Wojciech Chmielarz czy Igor Brejdygant.

W programie są też spotkania panelowe o różnorodnej tematyce.

W piątek 2 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się konferencja branżowa zatytułowana „Ochrona środowiska w branży poligraficznej oraz wydawniczej”. W spotkaniu wezmą udział: nadleśniczy Marek Cholewa, przedstawiciel Lasów Państwowych, który zaprezentuje działania instytucja na rzecz pozyskiwania surowca do produkcji książek, Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki , omówi aktualnie zmiany w prawie, dotyczące środowiska oraz przedsiębiorstw poligraficznych i pozyskiwania surowców oraz Bartosz Mazurkiewicz, prezes Drukarni Opolgraf, który przestawi prognozę książki w przyszłości. Prowadzący: Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny  „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i członek zespołu Biblioteki Analiz, który będzie moderować dyskusję.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Miasto Opole, a partnerami: Lasy Państwowe, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Zakład Komunalny w Opolu, Wydział Sztuki Uniwersytet Opolski oraz Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, a sponsorami Bank Gospodarstwa Krajowego, Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Opolgraf, ZING, Saltadis oraz IGEPA.

W Panelu Young Adult, który odbędzie się w niedzielę 5 czerwca w godz. 14-19 wezmą udział popularne autorki: Katarzyna Barlińska, FortunateEm, Maria Łabęcka, Zblendowana, Vanila i Monika Rutka.

W Targach Książki weźmie udział ponad 100 wystawców. Na Placu Wolności tradycyjnie staną namioty, w których swoją ofertę zaprezentują m.in. Afera, Agora, Akapit Press, Alegoria, Amaltea, Arkady, Czarne, Dwie Siostry, Filia, Grupa Wydawnicza Foksal, Grupa Wydawnicza Helion, Jaguar, Jedność, Książkowe Klimaty, Literatura, Media Rodzina, Mięta, Muza, Nasza Księgarnia, Nowa Baśń, Publicat, Pulpbooks, Rebis, Replika, Silver, SQN, Samowydawcy, Wydawnictwo IPN, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sejmowe, Vectra, W drodze, Wielka Litera, Zakamarki, Znak oraz Zysk i S-ka.

Organizatorem Festiwalu Książki w Opolu jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera Miasto Opole, a głównym partnerem Fundacji Fabryka Inspiracji PL jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Wśród patronów medialnych są

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.festiwalksiazki.pl

 

Podaj dalej
Autor: (fran), Foto: Fabryka Inspiracji