Poniedziałek, 15 maja 2023
Setki gier planszowych, zabawek edukacyjnych, książek i komiksów

W niedzielę 14 maja zakończyły się Targi BookGame, które trwały od piątku 12 maja w EXPO Kraków, gdzie tradycyjnie odbywają się Targi Książki w Krakowie. Była to, jak zapewniają organizatorzy, największa w Małopolsce impreza z planszówkami, zabawkami edukacyjnymi, książkami i komiksami.

Pierwszy dzień upłynął pod hasłem spotkań branżowych. Program obejmował warsztaty, kursy oraz liczne prelekcje. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o roli grywalizacji w bibliotece. Oficjalne otwarcie dnia branżowego odbyło się z udziałem dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, który podkreślił, że gry łączą pokolenia i mają swoje stałe miejsce w bibliotekach.

Momentem kulminacyjnym była przeprowadzona w niedzielę licytacja unikatowych szachów, wykonanych przez Łukasza Wiciarza – jednego z najbardziej cenionych polskich autorów szachów kolekcjonerskich – podpisanych przez Jana Krzysztofa Dudę, arcymistrza szachowego. Licytacja rozpoczęła się 4 maja na platformie onebid.pl i zakończyła się kwotą 7 tys. zł podczas finałowej aukcji w trakcie Targów BookGame. Gablota z szachami, która ustawiona była w lobby EXPO Kraków przez trzy dni Targów BookGame, przyciągała spojrzenia wystawców i odwiedzających, bo żółte i niebieskie figury nawiązujące do flagi Ukrainy zachwycały starannością wykonania. Figury mają 19 cm wysokości i powstały z drewna lipowego. Aukcję prowadziła Róża Wroniszewska, właścicielka Domu Aukcyjnego, który podjął się pro bono zorganizowana licytacji. Dochód przeznaczony jest na pomoc osieroconym dzieciom z Ukrainy przebywającym w Polsce, jak i pozostającym w kraju. Za pozyskane środki Fundacja Team Kraków zakupi najpotrzebniejsze artykuły, tj. żywność, pomoce szkolne, środki medyczne, artykuły higieniczne czy odzież.

Organizatorzy targów oceniają, że pierwsza edycja Targów BookGame była okazją nie tylko do poznania setek gier planszowych, ale też zabawek edukacyjnych, książek i komiksów.

Szerszą relację z targów BookGame 2023 zamieścimy w najbliższym numerze „Biblioteki Analiz”.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), Fot. Targi w Krakowie