Czwartek, 29 lipca 2021
"literatura jest wspólną walutą wszystkich ludzi, która jest w stanie pokonać granice"

Podstawową ideą PEN, która łączy nas wszystkich, jest to, że literatura jest wspólną walutą wszystkich ludzi, która jest w stanie pokonać granice – czytamy w liście Niemieckiego PEN Clubu, odpowiadającego na skierowany doń 19 czerwca list otwarty Polskiego PEN Clubu.

“Bardzo dziękujemy za Państwa list, który po raz kolejny pokazał nam z całą wyrazistością, jak ważna dla wspólnej idei europejskiej jest przyjaźń polsko-niemiecka i jakie ogromne zobowiązania z niej wynikają” – napisano.

Zaznaczono, że Niemiecki PEN Club “podziela zdanie, że to właśnie na autorach naszych dwóch krajów spoczywa odpowiedzialność za przeciwstawianie się z całą mocą tym, którzy dążą do osłabienia demokracji, chociażby usiłując wykorzenić podstawową zasadę trójpodziału władzy”. “Naszym zadaniem jest również stanowcze przeciwstawienie się tym, którzy przekręcają prawdę i kłamią, aby osiągnąć swoje cele: my, pisarze, wiemy bowiem aż nazbyt dobrze, jak potężnych rozmiarów może nabrać fikcja, jeśli przestaje służyć wyższym celom poznawczym i prawdzie” – wyjaśniono.

“Podstawową ideą PEN, która łączy nas wszystkich, jest to, że literatura jest wspólną walutą wszystkich ludzi, która jest w stanie pokonać granice” – napisano.

“W czasach, gdy pokój i demokracja są zagrożone, a nacjonalizmy znów się nasilają, naszym obowiązkiem jest połączenie sił i wspólne działanie, tak, aby nasze głosy były jeszcze wyraźniej słyszalne. W związku z tym pragniemy dzisiaj zaproponować Państwu utworzenie wspólnej stałej rady naszych dwóch ośrodków PEN, która spotykałaby się regularnie i zajmowała wyraźnie słyszalne stanowisko w sprawach, które stanowią sedno naszej wspólnej pracy i które są zawarte w Karcie PEN” – czytamy w liście Niemieckiego PEN Clubu.

Zaznaczono, że “taka wspólna rada byłaby ważną częścią naszej przyjaźni, rozumianej również jako polsko-niemiecka wspólnota odpowiedzialności”. “Byłoby nam niezmiernie miło, gdybyśmy mogli wkrótce wymienić się pomysłami na konkretną formę takiego organu” – dodano.

“Pozdrawiamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie w imię łączącej nas dawnej więzi i przyjaźni” – napisano w liście podpisanym w imieniu Niemieckiego PEN Clubu przez prezes dr Regulę Venske oraz byłego wiceprezesa prof. dr. Saschę Feucherta.

List otwarty Polskiego PEN Clubu do Niemieckiego PEN Clubu został skierowany 19 czerwca br. Rozpoczynał się słowami: “zwracamy się do Was w dniu, w którym upływa 30. rocznica zawarcia przez Polskę i Niemcy Traktatu, otwierającego nowy rozdział w stosunkach wzajemnych i nowy rozdział dziejów Europy”.

“Mimo goryczy i niepokojów, jakich nie szczędzi nam współczesność, ta rocznica nadal napełnia nadzieją. Traktat, zawarty wówczas, był wyrazem politycznej i historycznej mądrości jego niemieckich i polskich współtwórców, był zasługą wielu lat ich pracy” – oceniono w liście Polskiego PEN Clubu.

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP