środa, 23 listopada 2022
Dr Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomáš Forró
Poznaliśmy laureatów 2. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła konkursu nagrodziła troje autorów (po 40 tys. zł), a z uwagi na wyjątkowo wysoki poziom tegorocznych nominacji przyznała sześć wyróżnień (po 15 tys. zł).
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 roku przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w porozumieniu z rodziną Witolda Pileckiego. Trafia do autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku.

W tym roku, w związku z dramatycznymi wydarzeniami za wschodnią granicą, została również przyznana nagroda specjalna dla książki poruszającej temat trwającej od 2014 r. agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 r. protestów na Białorusi i związanych z nimi represji.

W kategorii “naukowa książka historyczna” nagrodę otrzymała dr Joanna Lubecka za publikację”Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym” (IPN, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2021).

W tej kategorii kapituła wyróżniła także Annę Wylegałę za książkę “Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022) oraz Annę Zapalec i Jacka Tebinkę, autorów publikacji “Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE)” (Neriton).

W kategorii “reportaż historyczny” Laureatem został Andrzej Brzeziecki, autor książki “Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza” (Wydawnictwo Literackie).

Wyróżnienia za najlepszy reportaż historyczny przypadły Jane Rogoyskiej (“Surviving Katyń – Stalin’s Polish Massacre and the Search for Truth”, Oneworld Publications, Londyn 2021) i Krzysztofowi Mordyńskiemu (“Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2021).

Autorem najlepszej książki poświęconej trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji został słowacki reporter Tomáš Forró za “Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Dobasu” (Wydawnictwo Czarne). Przy ocenie książek w tej kategorii kapituła zwracała uwagę na szeroki horyzont refleksji, determinację w dążeniu do prawdy oraz intuicję śledczą.

Kapituła wyróżniła Stanislava Aseyeva  za “The Torture Camp on Paradise Street” (The Old Lion Publishing House) oraz Joannę Getkę i Jolantę Darczewską za publikację “Na drodze do wolności. Białoruska partyzantka kulturowa w przestrzeni publicznej i Internecie” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).

W międzynarodowej kapitule Nagrody zasiadają: dr Łukasz Adamski, prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, prof. Marek Cichocki, dr Piotr Cywiński (przewodniczący), prof. Magdalena Gawin, prof. Patrycja Grzebyk, prof. Marek Kornat, dr Wojciech Stanisławski i prof. Claudia Weber, Jack Fairweather, Krzysztof Kosior oraz Tomasz Stefanek (sekretarz).

Podaj dalej
Autor: W