Wtorek, 28 maja 2024

W ciągu ostatnich 15 lat Festiwal Conrada, organizowany w partnerstwie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, stał się ważną imprezą literacką w Polsce i jedną z największych w Europie. Ten sukces nie byłby możliwy bez ustępujących w tym roku dyrektorów Festiwalu, czyli Michała Pawła Markowskiego oraz Grzegorza Jankowicza.

Nową dyrektorką kreatywną Festiwalu została Olga Drenda, pisarka, antropolożka i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”.

– Chciałabym utrzymać charakter Festiwalu jako wielkiej, inspirującej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich, a przede wszystkim pokazać, jak bardzo i na jak wiele sposobów literatura działa, wciąga, porusza. Będę się starać, by było to wydarzenie, z którego ludzie wynoszą świeże myśli, inspiracje i intuicje, które będą żywo wspominać i na które będą powracać – mówi.

A Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego, komentuje: – Przez 15 lat wokół Festiwalu zebrała się ogromna społeczność czytelników oraz czytelniczek i pozostajemy jej wierni. Jak co roku przygotowujemy bogaty program spotkań z twórczyniami i twórcami z całego świata, a także warsztatów, pokazów filmowych, wydarzeń dla dzieci i rodzin oraz spotkań branżowych realizowanych w ramach Kongresu Książki.

Do zespołu festiwalowego jako redaktor literacki dołączył także Michał Sowiński z „Tygodnika Powszechnego”: – Literatura to nie zadrukowane na czarno strony w książkach, tylko opowieść, którą współtworzymy my wszyscy: pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki, wydawcy i wydawczynie, a przede wszystkim czytelnicy i czytelniczki. Spotkajmy się tej jesieni w Krakowie, aby napisać kolejny jej rozdział. A ja w międzyczasie zadbam, żeby wszyscy dowiedzieli się, o czym będziemy w tym roku rozmawiać, a także żeby każdy miał co poczytać na temat tegorocznych gości.

Tegoroczna, 16. edycja Festiwalu Conrada zaplanowana jest tradycyjnie na koniec października.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Tygodnik Powszechny
Źródło: Tygodnik Powszechny