Wtorek, 17 grudnia 2019
Wystawa prac Joanny Concejo

16 grudnia w Instytucie Cervantesa w Warszawie Olga Tokarczuk i Joanna Concejo otworzyły wystawę ilustracji do „Zgubionej duszy” (wyd. Format, 2017 ).

Było to moment na spotkanie Olgi Tokarczuk z tłumaczami jej literatury na język hiszpański. Noblistka opowiadała, jaką rolę odgrywają w jej życiu tłumacze, i to tłumacze nie tylko tekstu, ale również na obrazy, jak w przypadku Joanny Concejo.

– Dla mnie przygoda z tą książką i współpraca z Joanną była czymś niesamowitym. Zawsze wiem, że uczestniczę w jakiejś sieci. Sztucznie trochę wyciągamy pojedyncze indywidua, pojedyncze egzystencje i mówimy: oto jest artysta, oto pisarka, oto malarka, oto reżyser. A tak naprawdę wszyscy ludzie, którzy tworzą coś, tworzą jakiś rodzaj wspólnoty, który się niezwykle intensywnie inspiruje wzajemnie. Powinno się zlikwidować tę pojedynczą liczbę , kiedy się mówi o sztuce. Wiem, że jest to trochę kontrowersyjne – mówiła Olga Tokarczuk.

– Mam wrażenie, że do tego krótkiego tekściku, który napisałam, Joanna dodała duszę. Duszę, która dodała obrazu. Udało jej się wyciągnąć rodzaj czegoś niewerbalnego, jakiejś melancholii, ale też bardzo mądrego podsumowania naszych czasów, w których żyjemy. Uwielbiam, Joanno, w tej Twojej wizji, jakiś taki rodzaj nostalgii, ale też pewnego rozwiązania filozoficznego. Kiedy musimy zatrzymać się, stanąć znaleźć rozwiązanie takie, jakby retro, może spojrzeć do tych czasów, których doświadczaliśmy w dzieciństwie – podkreśliła noblistka.

I dodała: – Od momentu, kiedy pierwszy raz zobaczyłam te rysunki, te interpretacje Joanny, byłam niezwykle poruszona. Ponieważ ten świat, który Joanna przedstawiła, jest w jakimś sensie światem mojego dzieciństwa. Takim czasem, kiedy jeszcze wszystko było poukładane, kiedy wszystko było na miejscu. Kiedy był jakiś sens w naszej opowieści.

Olga Tokarczuk nie wyklucza dalszej współpracy z artystką: – Moim marzeniem jest, żebym mogła dalej z tobą współpracować  i cały czas się dopinguję, by wysłać ci tekst, który będzie mocny, zwarty, inteligentny, niosący jakieś przesłanie, a ty weźmiesz go pod swoje ołówki i swoje kredki i zrobisz z niego  dzieło sztuki.

Wystawę można oglądać w Instytucie Cervantesa w Warszawie (ul. Nowogrodzka 22) do 3 lutego 2020.

 

Podaj dalej
Autor: Marytka