środa, 2 czerwca 2021
Mistrzowskie opracowanie historii regionalnej

Nakładem Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, jako tom III w serii „Biblioteka Wiechomli”, ukazała się „Opowieść o ludziach w Dolnie Popradu” autorstwa Witolda Kalińskiego. Współwydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, a publikację sfinansowało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Na okładce książki zamieszczono fotografię autorstwa Jacka Polakiewicza, które przedstawia królewską koronę bogato ozdobioną klejnotami. Jak czytamy w informacji zamieszczonej na stronie redakcyjnej, jest to kopia korony króla Bolesława Chrobrego, znajdująca się w zbiorach zamku w Lubowli (na Słowacji, w pobliżu polskiej granicy), a wykonana została przez nowosądeckich złotników pod kierunkiem Adama Orzechowskiego w latach 2001-2003.

Praca jest gruntowym przedstawieniem historii mieszkańców doliny rzeki Poprad – od miasta Poprad przez Kežmarok i Starą Lubovnę na słowackim Spiszu po Muszynę, Piwniczną i Stary Sącz po polskiej stronie, aż do ujścia Popradu do Dunajca. Obejmuje okres od czasów najdawniejszych czasów, które symbolizują kamienne mury niedawno odkryte, przywodzące na myśl, jak twierdzi autor, budowle antycznych Myken po kwiecień tego roku, kiedy praca nad tekstem została zakończona. „Ta historia nie jest pisana z perspektywy orła, a spleciona jest z różnych wątków, spośród których wybraliśmy ciekawsze, naszym zdaniem, czasem zapomniane, ale inspirujące motywy”, napisał autor.

Witold Kaliński ukończył studia polonistyczne na UW. Innowator w zakresie edukacji, recenzent podręczników i programów nauczania. Zawodowo był związany z warszawskim środowiskiem oświatowym (dyrektor warszawskich liceów, najdłużej Liceum im. Mikołaja Reja) i bibliotekarskim (m.in. dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie), a także wydawniczym (sekretarz redakcji „Polskiej Sztuki Ludowej” w latach 1970-1972). Redaktor naczelny miesięcznika „Głos Nadpopradzia” w latach 2008-2009. Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego im. Cypriana Norwida, Stowarzyszenia Amici Hungarie, członek szerokiego zarządu Stowarzyszenia S-K T Sądeczanin i Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum”. Juror konkursów, m.in.: konkursu im. prof. Jerzego Skowronka oraz Konkursu im. prof. Bolesława Kumora.

Podaj dalej
Autor: (pd)