Poniedziałek, 4 maja 2020

Z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, w 229. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Jednym z odznaczonych jest prof. Wojciech Roszkowski, który „w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną” został odznaczony orderem Orła Białego. Drugim odznaczonym tym Orderem był prof. Andrzej Kułakowski, onkolog.

– Pan prof. Wojciech Roszkowski to bohater rzeczywiście mojego pokolenia i tego pokolenia troszkę starszych ode mnie. Dlatego że – z jednej strony – to oczywiście nauki ekonomiczne, bo Pan Profesor jest ekonomistą, ale to także wielkie zamiłowanie do polskiej historii. I nie takiej właśnie, jaką wolno było badać i uprawiać, ale do historii prawdziwej, do szukania i zaglądania tam, gdzie w latach 70., 80. bardzo niechętnie widziano jakichkolwiek naukowców interesujących się tymi kwestiami, a już nie wspomnę o naukowcach piszących na ten temat. Pan Profesor nie bał się pisać o historii takiej, jaka ona była naprawdę. Nie bał się wobec ludzi, którzy tworzyli tę historię, stosować również bardzo surowych ocen z punktu widzenia interesu Rzeczypospolitej – ale tej prawdziwej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, wolnej, suwerennej i niepodległej w swoim założeniu. Czyli takiej, jak Pan Profesor ją widział, jaką chciał ją mieć. Chociaż wtedy właśnie nie była ona w pełni wolna i dlatego ci, którzy stali na jej czele, tak bardzo bali się tego typu nauki i tego typu badań – powiedział prezydent Andrzej Duda. Pan Profesor o tym pisał – właśnie o tej historii najnowszej 1918-1980. Te dzieła, podręczniki w podziemnym wydaniu, w podziemnym obiegu trafiały w ręce młodych ludzi, którzy mogli przeczytać o rzeczach, o których nigdzie indziej dowiedzieć się wtedy nie dało. To był wielki skarb dla wychowania i kształcenia mojego pokolenia i – jak powiedziałem – tych, którzy byli troszkę starsi ode mnie, ale generalnie mogę powiedzieć: nas lat 80., początku lat 90. I to kontynuuje Pan Profesor do dziś. To uważne badanie XX wieku, a teraz również XXI wieku, z bardzo często krytycznym piórem, które być może niektórych boli, ale które mówi o spojrzeniu i pokazuje prawdę historyczną – chodzi, oczywiście, o ocenę, z którą można się zgadzać lub nie. Ale przede wszystkim pokazuje prawdę, czyli dzieje, jakimi one rzeczywiście były, by mogły się stać prawdziwą historią, a nie kłamstwem – dodał prezydent.

Prof. Wojciech Roszkowski powiedział po otrzymaniu Orderu Orła Białego: „To odznaczenie jest wielkim przeżyciem, zaszczytem oraz wzruszeniem, za co serdecznie dziękuję Prezydentowi i Kapitule. Życie jest zadaniem. Niektóre zadania wybieramy, na niektóre natrafiamy, a każde z nich jest inne, ale składają się one wszystkie na jedno słowo: Polska. Spełnienie zadania jest już nagrodą samo w sobie, ale jeżeli ktoś zauważa nasz wysiłek i go docenia to stanowi to dodatkową satysfakcją”.

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski jest ekonomistą, historykiem, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, autorem publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert „Najnowszej historii Polski”.

Prof. Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych. W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładem Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę rolę do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej. Był związany z wieloma instytucjami, m.in. w okresie PRL działał w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, w latach 90. był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a na przełomie wieków pracował jako członek Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Wykładał na uczelniach w USA. Prof. Wojciech Roszkowski był również redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” oraz przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. W 2011 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Natomiast w 2015 roku był jednym z członków jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. W 2000 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem kilkutomowych publikacji poświęconych historii Polski XX wieku, książki „Półwiecze” oraz współautorem podręczników do historii.

W 2016 roku wydawnictwo Biały Kruk wydało 3-tomową książkę Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa”. Ponadto profesor jest współautorem „Repolonizacji Polski”. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w lutym 2018 ukazała się książka “Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego” autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

W 2019 w wydawnictwie Biały Kruk ukazała się książka prof. Wojciecha Roszkowskiego zatytułowana „Roztrzaskane Lustro. Upadek Cywilizacji zachodniej”. Była to jedna z najlepiej sprzedających się książek 2019 roku, która doczekała się wielu nagród, między innymi została uznana za Książkę Dekady przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Nagroda została wręczona prof. Wojciechowi Roszkowskiemu 5 lutego podczas gali Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w Bibliotece na Koszykowej w Warszawie. Autor zapowiedział kontynuację swego wielkiego dzieła i druga część „Roztrzaskanego Lustra” ukaże się jeszcze w tym roku.

 

Przeczytaj recenzję: https://rynek-ksiazki.pl/recenzje/roztrzaskane-lustro-upadek-cywilizacji-zachodniej/

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. Marytka Czarnocka