Izba Wydawców Prasy, Polska Izba Książki, Polska Izba Druku i Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców apelują do władz o opóźnienie wdrożenia przepisów dotyczących rozporządzenia EUDR o wylesianiu i degradacji lasów.
Rozporządzenie ma obowiązywać od 30 grudnia 2024 roku dla dużych przedsiębiorstw oraz od lipca 2025 dla MŚP, a jego konsekwencje dla przedsiębiorców są niezwykle poważne – zarówno ze względu na uciążliwość i koszty bieżącej obsługi wymogów rozporządzenia, jak i zagrożenie bardzo poważnymi karami za ich niespełnienie.
Rozporządzenie nakłada na przedsiębiorstwa uczestniczące w łańcuchu produkcji prasy, w tym papiernie, drukarnie, wydawców, jak również kolporterów, obowiązek prowadzenia bardzo szczegółowej dokumentacji dotyczącej pochodzenia zarówno surowców, jak i gotowych wyrobów. Zwracamy uwagę, że – według uzyskanych od władz informacji – system informatyczny, w którym przedsiębiorstwa będą miały obowiązek składania oświadczeń o należytej staranności, ma być udostępniony dopiero w grudniu br.
Dlatego też Izba Wydawców Prasy wspólnie z Polską Izbą Książki, Polską Izbą Druku i Porozumieniem Wydawców Książek – Związkiem Pracodawców wystosowały 23 września pismo do Prezesa Rady Ministrów oraz do właściwych ministerstw i komisji sejmowych, w którym wyrażono głębokie zaniepokojenie brakiem szczegółowych regulacji prawnych dotyczących wdrażania EUDR. Tak krótki czas do obowiązywania EUDR oraz zagrożenie wysokimi karami za niespełnienie wymogów należytej staranności, stwarza poważne niebezpieczeństwo dla funkcjonowania wydawców.
W piśmie organizacje postulują o wystąpienie polskiego rządu do Komisji Europejskiej o przesuniecie terminu obowiązywania Rozporządzenia co najmniej o rok. “Pozwoli to przedsiębiorcom przygotować się do realnego stosowania przepisów rozporządzenia, wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, które sprostają surowym wymogom narzucanym przez regulację, w tym na zapoznanie się z teleinformatycznym systemem raportowania. W przeciwnym razie polskiej gospodarce grozi poważny kryzys, niedostrzegany chyba przez władze UE i krajowe”.
Pismo organizacji ws. EUDR do premiera i innych przedstawicieli władz – dostępne w załączniku w formacie PDF.