Poniedziałek, 10 czerwca 2024
Nasza relacja

W niedzielę 9 czerwca zakończył się trwający od piątku 7 czerwca 8. Festiwal Książki w Opolu, któremu towarzyszą rozwijające się z roku na rok targi książki, a program Festiwalu jest coraz szerszy i obejmuje coraz większą liczbę znanych i popularnych autorów.

W uroczystym otwarciu wydarzenia, które odbyło się na głównej scenie festiwalowej w Parku Wolności, uczestniczyli: Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, euro posłanka Danuta Jazłowiecka, Judyta Gralka, organizatorka festiwalu z fundacji Fabryka Inspiracji, „która trzyma w garści całe to wydarzenie”, jak ją przedstawiono, oraz Marcin Duda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, i Bartosz Mazurkiewicz, prezes drukarni

– Pamiętam początki festiwalu książki, było troszeczkę skromniej niż dzisiaj, więc tym bardziej się cieszę z tego, jak to w tej chwili wygląda. Chciałbym Fabryce Inspiracji podziękować za ogromne zaangażowanie, bo nie wystarczy mieć fundusze, ale wpierw trzeba się o te fundusze postarać, po drugie trzeba mieć pomysł, a po trzecie trzeba stworzyć naprawdę wyjątkowe wydarzenie, niepowtarzalne, o ogromnej skali. Trzeba przygotować miejsca, które będą do dyspozycji autorów i do dyspozycji tych, którzy przyjadą, bo to nie tylko Opolanie będą chcieli rozmawiać o książkach, czytać książki, kupować. Bardzo się cieszę, że Festiwal Książki w Opolu tak się ma świetnie! – powiedział prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

 

 

– Śmiało możemy powiedzieć, że Opole przez te trzy dni było stolicą polskiej literatury.  To wielkie święto dla Opola, ale możemy powiedzieć śmiało, że wielkie święto dla literatury polskiej. Jesteśmy rozpoznawalni już w całym kraju i cieszy nas to ogromnie, że ranga festiwalu książki urosła do jednych z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i literackich w Polsce – mówiła Justyna Gralka, wiceprezeska Fundacji Fabryka Inspiracji PL. I dodała: – Wielu autorów podkreśla, że jest to ich ulubiony i najlepszy festiwal i najlepsza impreza, przede wszystkim również organizacyjnie.

Rynek-ksiazki.pl, Magazyn Literacki KSIĄŻKi i Biblioteka Analiz są wśród patronów medialnych Festiwalu Książki w Opolu.

Podaj dalej
Autor: (fran), Fot: Jacek Kuśmierczyk, PD