środa, 28 lipca 2021
Spadek z perspektywą wzrostu

Zużycie papieru i tektury w Europie spadło w 2020 roku o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem 2019 i wynosi łącznie 71 mln ton. Posumowanie sytuacji na europejskim rynku papieru i tekstury zawarto w najnowszym raporcie europejskiej organizacji CEPI, a jego omówienie zamieszczono na portalu rynekpapierniczy.pl. Powodami regresu jest oczywiście spowolnienie europejskiej gospodarki w wyniku ograniczeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.

CEPI zrzesza stowarzyszenia z 18 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

W 2020 roku w krajach członkowskich CEPI wyprodukowano 85,2 mln ton papieru i tektury, co stanowi spadek o 4,8 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Taka tendencja była obserwowana także w wielu innych częściach świata, m.in. w USA, Japonii, Brazylii i Kanadzie.

Jednak mimo spowolnienia gospodarki europejskiej i ograniczeń sanitarnych, większość papierni pracowała w 2020 roku bez zakłóceń, chociaż niektóre działały przy zmniejszonej prędkości z powodu niższego popytu.

W 2020 roku pandemia przyspieszyła strukturalny spadek produkcji gatunków papierów graficznych, ale pobudziła produkcję papierów opakowaniowych, papierów higienicznych oraz papieru do użytku domowego. Całkowita produkcja gatunków graficznych, w tym papieru gazetowego spadła aż o 18,8 proc. do poziomu 23,7 mln t, natomiast zapotrzebowanie ze strony wydawców, biur i drukarni komercyjnych drastycznie spadło – o 17,8 proc.

Przy tym produkcja papieru i tektury opakowaniowej wzrosła w 2020 roku do poziomu 49,6 mln t (+ 2,1 proc. a papierów higienicznych i dla gospodarstw domowych do 8 mln t (+ 3,1 proc.), podczas gdy produkcja papieru i tektury specjalistycznej pozostała na prawie niezmienionym poziomie 10,5 mln t (+ 0,3 proc.).

Największy udział w produkcji papieru i tektury w roku 2020 wśród krajów CEPI miały Niemcy (25,1 proc.). Polska dostarczyła na rynek 5,8 proc. papieru i tektury.

Jeśli chodzi o strukturę produkcji papieru i tektury ze względu na zastosowanie, to w 2020 roku 58,2 proc. stanowiły gatunki do produkcji opakowań, 23 proc. inne papiery graficzne, 9,4 proc. papiery higieniczne, 4,8 proc. papiery gazetowe oraz 4,5 proc.  pozostałe.

W raporcie podkreśla się, że ożywienie gospodarcze przyczyni się do wzrostu produkcji w roku 2022, a popyt na papier i tekturę niewątpliwie skorzysta już z ożywienia gospodarczego prognozowanego na 2021 rok. Na koniec kwietnia 2021 roku produkcja papieru i tektury w krajach należących do CEPI wzrosła o 1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI) jest organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli, założoną w 1992 roku, która reprezentuje europejski przemysł celulozowo-papierniczy wobec instytucji europejskich. Poprzez swoje stowarzyszenia w krajach członkowskich CEPI reprezentuje około 495 firm produkujących masę celulozową, papier i tekturę w całej w Europie, począwszy od małych i średnich przedsiębiorstw do przedsiębiorstw wielonarodowych czyli firm, które są obecne w więcej niż jednym kraju należącym do CEPI). Organizacja reprezentuje 91 proc. europejskiego przemysłu celulozowo-papierniczego pod względem produkcji. Dyrektorem generalny CEPI jest Jori Ringman.

Przemysł celulozowy i papierniczy zapewnia w Europie 180 tys. miejsc pracy. Jego obroty wynoszą 83 mld euro i wnosi 18,5 mld euro do PKB Unii Europejskiej, a wskaźnik eksportu wynosi 23 proc. produkcji papieru i tektury.

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Rynekpapierniczy.pl  za CEPI