środa, 15 stycznia 2020
Olga Tokarczuk Kreatorem Kultury

14 stycznia odbyła się gala wręczenia Paszportów “Polityki” w Teatrze Polskim w Warszawie.

Paszport “Polityki” 2019 w dziedzinie literatury przyznano Dominice Słowik za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

Dominika Słowik pochodzi z Jaworzna. Zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią „Atlas Doppelganger” i z miejsca uznano ją za jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. W „Atlasie” stworzyła z rozpadających się bloków mityczną krainę literacką. Początkowe partie książki to jedne z najlepszych obrazów bloków w literaturze. Po czterech latach opublikowała powieść „Zimowla” – i to za nią otrzymała Paszport “Polityki”. Ten thriller z elementami opowieści grozy rozgrywa się w małej miejscowości Cukrówka i przynosi bardzo ciekawy obraz historii najnowszej. Polska jest tutaj krainą cudów i oczekiwania na cuda. Powieść pokazuje, jak można manipulować historią, a sama autorka – jak skutecznie wciągać w narrację czytelnika. Powieść została wydana nakładem wydawnictwa Znak.

Olga Tokarczuk otrzymała Doroczną Specjalną Nagrodę “Polityki” – Kreator Kultury. Jak uzasadniono, to nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas – tak jak powieść „Bieguni”, która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej, ale też naszej planety. I za „czułego narratora” oraz radości z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie”.

Olga Tokarczuk – Kreatorka Kultury – przypomniała: „Mój Paszport ‘Polityki’ ma dziś 24 lata. Jest w wieku wielu nominowanych. Mogłabym się ogłosić mamą, dzieli nas różnica pokolenia”. I podkreśliła: “Nie węgiel, nie ropa, nie gaz, ale kultura jest naszym bogactwem. Jestem dumna, że mogę brać w niej udział. Na koniec chciałabym podziękować naszej noblistce Oldze Tokarczuk!” – zażartowała pisarka, odwołując się do słów Błażeja Króla, który właśnie jej dziękował wcześniej ze sceny.

Przybyli goście uhonorowali Noblistkę owacjami na stojąco.

 

Podaj dalej
Autor: Marytka