środa, 6 grudnia 2017
Nominacje
Doroczne nagrody kulturalne POLITYKI wręczone zostaną 9 stycznia 2018 roku już po raz 25. Poniżej prezentujemy nominacje w kategorii "literatura": Anna Cieplak Urodziła się w 1988 r. w Dąbrowie Górniczej. Studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim, ale pracuje jako animatorka kultury w Cieszynie, gdzie mieszka od ośmiu lat. W 2009 r. zaczęła tu studiować animację społeczno-kulturalną. W tym samym czasie w budynku dawnego przejścia granicznego powstała Świetlica Krytyki Politycznej, do której dołączyła. Miejscowa młodzież i dzieci mogły tu uczestniczyć w warsztatach artystycznych, ale i skorzystać z korepetycji. Od zeszłego roku, po przeprowadzce, zespół pracuje w Cieszyńskiej Wenecji. Z doświadczeń pracy z młodzieżą, przede wszystkim z gimnazjalistami, wyrosła pierwsza powieść Cieplak „Ma być czysto” (Wyd. Krytyka Polityczna 2016 r.), za którą autorka otrzymała w tym roku Nagrodę Conrada i Literacką Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. Jej książka opowiada nie tyle o „gimbazie”, ile o rodzinie i o nierównościach społecznych. W tym roku ukazała się jej druga powieść Lata powyżej zera (Wydawnictwo Znak Literanova) – o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych. Cieplak przywołuje tradycje powieści pozytywistycznej w najlepszym wydaniu, a prowincja, którą opisuje, jest miejscem, dokąd warto wracać, by je zmieniać. W „Latach powyżej zera” muzyka i artefakty typu Gadu-Gadu, kasety, płyty CD są haczykami, które przywołują wspomnienia. Nie chodzi jednak o nostalgiczne odtwarzanie przeszłości, tylko o stworzenie tła i klimatu. Cieplak pozwala też spojrzeć na wiek dorastania z obu perspektyw – nie tylko bohaterki, ale i jej rodziców. Ten portret dojrzewania jest dość krytyczny. Powstała powieść pokoleniowa, która jednocześnie wykracza poza podziały pokoleniowe. „Pisarstwo Anny Cieplak to jedno z najciekawszych zjawisk …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1045 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się