Poniedziałek, 19 lutego 2024

OSDW Azymut zaprasza na darmowe szkolenie on-line dla bibliotekarzy:  Patroni roku 2024: Miłosz, Gombrowicz, Hłasko. Jak o nich mówić w szkole, bibliotece i księgarni?

czwartek, 7 marca 2024 o godz. 11.00.

Link do rejestracji: http://tinyurl.com/4s6xew8s

Decyzją Senatu RP literackimi patronami roku 2024 są Czesław Miłosz w 20. rocznicę śmierci oraz Witold Gombrowicz – z okazji 120. rocznicy urodzin, uchwałą polskiego Sejmu do tego grona dołącza Marek Hłasko – w 90. rocznicę urodzin. Podczas webinarium Justyna Sobolewska zaproponuje tematy związane z życiorysem i twórczością patronów, które mogą być wskazówką do przygotowania działań promujących te osoby i ich dzieła podczas zajęć w szkole, lekcji bibliotecznych i warsztatów w księgarniach. Krytyczka literacka podpowie też, z jakich książek o patronach i ich autorstwa korzystać podczas przygotowania wydarzeń; jakie polecać młodzieży oraz które tytuły powinny znaleźć się na regałach w księgarniach i bibliotekach.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana na stałe z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020) nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej razem z Anną Dziewit Meller (2021). Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus.

 

Podaj dalej
Autor: Azymut