Wtorek, 28 listopada 2023

Zmarł Paweł Huelle, prozaik, poeta, dramaturg, felietonista i wykładowca, autor scenariuszy i esejów. Nierozerwalnie związany z Gdańskiem i Pomorzem. Miał 66 lat.

Informację o śmierci pisarza podała “Gazeta Wyborcza”, powołując się na osoby z jego bliskiego otoczenia. O śmierci Huellego poinformowała także poetka i krytyczka literacka Anna Janko.

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Wykładał filozofię na gdańskiej Akademii Medycznej.

Debiutował w 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka”, który w 2001 roku doczekał się ekranizacji, w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Huelle jest autorem poczytnych powieści, zbiorów opowiadań, dramatów oraz książek poetyckich. Jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu “Polityki”, Pomorskiej Nagrody Literackiej i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP, redaktorem naczelnym pisma „Bliza”, związany był z Teatrem Miejskim w Gdyni.

W 2012 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku został odznaczony Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Paweł Huelle został dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Magazynu Literackiego KSIĄŻKI za Książki Roku. W 2015 roku za „Śpiewaj ogrody” i w 2020 roku za „Talitę”.

Przypominamy dwa Jego wiersze, zamieszczone w numerze 4/2016 Kwartalnika Literackiego Wyspa:

 

Podaj dalej
Autor: ET