Czwartek, 1 grudnia 2005
Koniec pewnej epoki
Powszechnie znaną i szanowaną wśród łodzian księgarnią jest „Pegaz”. Przy ulicy Piotrkowskiej mieści się od 1882 roku a jej założycielem był Ludwik Fiszer. Księgarnia Fiszera przez 50 lat była wymieniana wśród najpoważniejszych księgarni w Królestwie Polskim. Uchodziła za największą i najlepiej zorganizowaną firmę księgarsko-wydawniczą w Łodzi. Po Ludwiku Fiszerze księgarnię prowadziła jego żona a następnie ich najmłodszy syn Kazimierz, który był współzałożycielem Koła Księgarzy Województwa Łódzkiego. W 1932 roku księgarnię wraz z księgozbiorem sprzedano Szarlotcie Seipelt. Podobnie jak Fiszerowie, również i nowa właścicielka obdarzyła dotychczasowego kierownika Włodzimierza Pfeiffera niezwykłym zaufaniem, czyniąc go faktycznym szefem księgarni. To właśnie dzięki jego namowom, pani Seipelt zajęła się działalnością wydawniczą. Już w 1934 roku pojawiły się pierwsze publikacje na temat Łodzi, jej historii i współczesności. Także z inicjatywy Pfeiffera niezamożni łodzianie mogli zaopatrzyć się w książki wydane po 1932 roku za kwotę 10 groszy podczas akcji wyprzedaży: „Łódź pod zalewem taniej książki”. Po wojskowemu Po wybuchu II wojny światowej księgarni Seipelt wyznaczono niemieckiego komisarycznego zarządcę. Polski personel mimo czujności Niemców organizował pracę księgarni tak, by jak najlepiej zaspokajać potrzeby rodaków. Wielką odwagą i zaangażowaniem w pracy odznaczał się ówczesny kierownik ds. hurtu Jan Rogoziński. Niemcy pozwolili mu pracować jedynie na zapleczu, ale to właśnie on zaraz po zakończeniu wojny pilnował księgarni i ukryte do …
Wyświetlono 25% materiału - 210 słów. Całość materiału zawiera 843 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się