Piątek, 29 września 2023

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku dzięki współpracy konkurentów i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce jako sposób na niwelowanie wykluczenia i nierówności społecznych.

Pięć lat Fundacji Powszechnego Czytania, to:

– Konsekwentne budowanie narracji wokół czytania jako narzędzia budowania społeczeństwa rozwijającego się: inkluzywnego i innowacyjnego.

– Zaproszenie do współpracy dziesiątek organizacji ze wszystkich sektorów: instytucji państwowych, biznesu i organizacji pozarządowych.

– Rozwój projektów skierowanych do różnych grup odbiorców: (Książka na Receptę, #CzytanieRządzi, Ratownicy Czytelnictwa, #SupermocKsiążek, #TataTeżCzyta, Książka Chroni, Literacy for Democracy).

[Przeczytaj wywiad z Marią Deskur, prezeską zarządu, Katarzyną Konopką, kierownikiem projektów, i Grzegorzem Majerowiczem, członkiem zarządu Fundacji Powszechnego Czytania]

Rada Fundacji Powszechnego Czytania składa się z przedstawicieli założycieli oraz firm: Włodzimierz Albin, Mikołaj Burchard (CH Beck), Grzegorz Czajka (Wydawnictwo Zielona Sowa), Sonia Draga (Polska Izba Książki), Paweł Filar (Platon Dystrybucja Książek), Marcin Frąckiewicz (Motyle Książkowe), Marcin Garliński (Muza SA), Magdalena Hajduk-Dębowska (Karakter), Jadwiga Jędryas (Dwie Siostry), Bronisław Kledzik (Media Rodzina), Agnieszka von Mallek (Nowa Era), Anna Lubczyńska-Lafuente (PWN), Mikołaj Małaczyński (Legimi), Andrzej Mardyła (Aromat Słowa), Artur Owczarek (Garmond Press), Katarzyna Sienkiewicz-Kosik (Powergraph), Katarzyna Skalska (Wydawnictwo Zakamarki), Anna Skowrońska (Wydawnictwo Muchomor), Małgorzata Skowrońska (Agora SA), Sylwia Sosińska (HarperCollins Polska), Tomasz Szponder (Rebis), Piotr Szwocha (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe), Bogdan Szymanik (Bosz), Monika Walendowska (Polarny Lis), Aleksandra Wójcicka (SIW Znak), Anna Zdrojewska-Żywiecka (Grupa wydawnicza Relacja).

Fundacja Powszechnego Czytania wspierana jest także przez Radę Powierniczą, do której należą: Włodzimierz Albin, Elżbieta Barembruch, Dorota Bieniek-Kaska, Paweł Bryndal, Tessa Capponi-Borawska, Emily Cunningham, Maria Deskur, Magdalena Duszyńska-Walczak, Paweł Filar, Aneta Jurska-Gawrysiak, Dominik Karbowski, Olga Korolec, Iryna Kovalchuk, Maja Łatyńska, Grzegorz Majerowicz, Maja Meissner, Michał Miąskiewicz, Ireneusz Piecuch, Christopher Siemieński, Paweł Tyszkiewicz, Agnieszka Wiercińska-Krużewska, Katarzyna Wierzbowska, Maciej Witucki i Barry Zuckerman.

„Czytanie zmienia świat na lepszy” stało się hasłem obchodów 5-lecia Fundacji, które odbyły się w Bibliotece Narodowej. Wieczór prowadziła Katarzyna Pakosińska, a gości przywitał gospodarz, Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Czytanie zmienia – zmienia nas od samego początku, kiedy nam się czyta, ale także wtedy kiedy czytamy sami: nikt nie wchodzi między nas, a literę. Czytanie zmienia nasze rozumienie, buduje nasze poczucie bezpieczeństwa. Czytanie realnie zmienia świat na lepszy!

– powiedział Tomasz Makowski.

Goście i gościnie z branży książki (wydawczynie, dystrybutorzy, bibliotekarki, twórcy), spotkali samorządowców, nauczycielki, przedstawicieli biznesu korporacyjnego, mediów, agencji reklamowych, organizacji pozarządowych, prawników, a także sportu i branży kulinarnej.

Wyjście poza branżę książki uważamy za sprawę kluczową, podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce może się udać tylko jeśli dużo więcej obszarów wpływu, znacznie więcej ludzi z innych branż i sektorów dostrzeże w czytaniu narzędzie rozwoju społecznego i gospodarczego Polski – czyli nasz wspólny interes. Nasi przyjaciele z brytyjskiego National Literacy Trust mają rację: tylko współpraca sektora publicznego z biznesem i organizacjami pozarządowymi może zaowocować prawdziwą zmianą

– podkreślił Grzegorz Majerowicz, współzałożyciel i członek zarządu FPC.

Przedstawiciele Dąbrowy Górniczej pokazali niesamowity owoc współpracy na poziomie lokalnym – ponad 20 autorytetów z samorządów i biznesów, łącznie z prezesami narodowości koreańskiej (!), zaangażowało się w nagrania wokół hasła #CzytanieRządzi.

Tomasz Iwasiów, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu i Czesława Winecka, kierownik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej miasta Zabrze, opowiedzieli o tym jak działają na rzecz #SupermocyKsiążek: jak wprowadzili czytanie jako narzędzie rozwoju społecznego do strategii rozwoju miasta i dlaczego to ma wielkie znaczenie.

Sami też staramy się wychodzić poza znane nam metody działania i szukać sprzymierzeńców nie tylko
w zwyczajowym kręgu naturalnych „przyjaciół książki”. Zygmunt Miłoszewski jako pisarz to nasz naturalny przyjaciel, a Łukasz Jurkowski èè„Juras”, czyli zawodnik MMA polecający czytanie to trochę inny przekaz – mocny sygnał, że czytanie nie jest tematem dla ludzi zawodowo związanych z kulturą, ale zdecydowanie dla każdego

– zaznaczyła mocno Katarzyna Konopka, kierownik projektów Fundacji Powszechnego Czytania.

Dużo czasu spędziłem czytając córce i dziś jestem bardzo dumny, że ona naprawdę lubi czytać, że na wakacje bierze ze sobą książkę, to wielka wartość – deklaracja Jurasa, ambasadora akcji #TataTeżCzyta, była mocno energetyczna, inspirująca, jak na sportowca przystało! Jak to #TataTeżCzyta? Tata czyta przede wszystkim

– podkreślił przekornie Zygmunt Miłoszewski.

Firma Green Caffè Nero wpisała książki w swoje przestrzenie na stałe, systemowo i nie przez przypadek. Opowiedział o tym twórca i prezes sieci, Adam Ringer:

Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której ludzie poczują się dobrze, jak w swoim mieszkaniu, w której będą chcieli spędzać czas, to jest na koniec oczywiście zamysł biznesowy. Nasza coroczna „Kawa za książkę” pozwala nam uzupełnić półki, ale też zaprzyjaźnia naszych klientów z kawiarnią, co oczywiście jest dla nas bardzo ważne.

Profesor Barry Zuckerman, ambasador projektu „Książka na receptę”, podkreślił, dlaczego on jako pediatra rekomenduje czytanie, jak o tym rozmawia z rodzicami i dlaczego zachęca swoje środowisko do użycia swojego autorytetu:

Według mojej najlepszej wiedzy, jest to, zaraz po szczepieniach, najlepszy sposób skutecznej prewencji.

O programie „Ratownicy Czytelnictwa” opowiedziała Karina Mucha, edukatorka, psycholog, wykładowczyni SWPS:

Widzę dorastające dzieci na co dzień, i widzę ile czytanie może im dać i daje – jak może je uspokajać, jak może kanalizować ich niepokoje, jak pomaga im odnaleźć się w świecie. Zapraszamy do współpracy!

 

Wzruszyło nas bardzo, że zaproszenie na imprezę przyjęła Pani Irena Santor, to jest dopiero #NiesamowityWzór
zaangażowania!

– podkreśliła Maria Deskur, współzałożycielka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Fundacja Powszechnego Czytania otwarcie stawia jako cel zmianę społeczną na wielką skalę, ale też mówi jasno, że ten cel można zrealizować jedynie działając razem, ławą.

Nikt tej zmiany nie przeprowadzi sam – dlatego bardzo cieszymy się z licznych współprac, stawiamy na wielosektorowość, gorąco zapraszamy do współpracy biznes (nie tylko instytucje i organizacje pozarządowe!), nastawiamy się na takie działania, które realnie mają wpływ i chcemy pokazywać #DobreWzory, które mogą zmienić nastawienie innych. Jeśli mamy być pokoleniem, które wreszcie poradziło sobie z tym ciągnącym się, niedoszacowanym problemem społecznym jakim jest zbyt niskie czytelnictwo w Polsce, to naprawdę: wszystkie ręce, a od dziś także stopy(!) na pokład!

– podsumowała śmiejąc się Deskur. Fundacja Powszechnego Czytania ofiarowała wszystkim gościom skarpetki #TataTeżCzyta, co wywołało sporo zamieszania.

Podaj dalej
Autor: ET