
7 maja nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka „Ilustrator. Przygody ojca Koziołka Matołka tylko dla dorosłych”. Pierwsza i jedyna biografia Mariana Walentynowicza.
Znikł, przepadł. Pozostał po nim strych zawalony po strop teczkami i pudłami. Marian Walentynowicz, nazywany polskim Disneyem, twórca Koziołka Matołka, prekursor polskiego komiksu, artysta totalny. Kiedyś uwielbiany, dziś zupełnie zapomniany.
Marek Górlikowski – uznany biografista i dociekliwy reportażysta – odkrywa niezwykłe życie niebanalnego artysty, podróżnika i korespondenta.
Chudy jak tyczka, śmiał się, że musi dwa razy wejść do pokoju, by ktoś go zauważył, ale jego twórczość znali wszyscy. Dzieciom dał Koziołka Matołka, cichociemnym słynny znak spadającego orła, baśniom braci Grimm kultowe okładki, Polakom – komiks.
„Robił przed wojną komiksy w najlepszym europejskim stylu, jest porównywalny do najlepszych na świecie (…)” – Artur Wabik, artysta, publicysta, wiceprezes Fundacji Muzeum Komiksu (cytat z książki).
Walentynowicz to postać intrygująca, pełna sprzeczności, wymykając się schematom. Pasjonat, dla którego liczyła się sztuka i podróże – to im podporządkował życie.
„Czekałem na audycję i mnie wymienił. Zrobiło to na mnie większe wrażenie niż którakolwiek z nagród i wyróżnień, które zdarzyło mi się dostać już w dorosłym wieku” – Andrzej Mleczko, rysownik (cytat z książki).
Zarabiał na rysunku, nie oglądając się na podziały polityczne. Rysował wszystko. Tworzył bajki dla dzieci, komiksy, rysunki erotyczne sprzedawane w drugim obiegu.
Żołnierz, pierwszy polski korespondent wojenny, który dokumentował przebieg II wojny światowej i procesy norymberskie.
W twórczości Walentynowicza odbija się cały XX wiek z jego jasnymi i mrocznymi stronami – kolonializmem, szowinizmem, wojną, socjalizmem. I o tym również jest „Ilustrator”. Oczami artysty widzimy epokę przełomów i nowych początków.
Biografia „Ilustrator. Przygody ojca Koziołka Matołka tylko dla dorosłych” to bogato ilustrowana i pięknie wydana książka, zawierająca niepublikowane prace Walentynowicza. Idealna lektura dla miłośników sztuki, komiksu, czytelników literatury pięknej i historycznej.