środa, 21 października 2020
Bezpłatne wyprawki czytelnicze od Instytutu Książki

Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma w tym roku prezent – wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. Motywem przewodnim publikacji, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania.

Wyprawki Czytelnicze otrzymają wszystkie szkoły podstawowe – bez konieczności specjalnego zgłaszania się do projektu. Instytut Książki przekaże je na podstawie aktualnej listy placówek udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zarówno dla szkół, jak i uczniów udział w programie jest ca2007łkowicie bezpłatny.

Akcji Instytutu Książki towarzyszy kampania informacyjna w mediach tradycyjnych i internecie. Ambasadorami tegorocznej kampanii są Marta Żmuda Trzebiatowska i Kamil Kula.

Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz przedszkolaki w bibliotekach publicznych. Od 2017 roku w szpitalach rozdawane są Wyprawki Czytelnicze zawierające książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz broszurę informacyjną dla świeżo upieczonych rodziców. Programem zostało objętych aż 95 proc. polskich szpitali. Od 2018 roku książki otrzymują także dzieci w wieku 3-6 lat. Każdy przedszkolak, który odwiedzi z rodzicem lub opiekunem bibliotekę publiczną dostaje wyprawkę – książkę „Pierwsze czytanki dla…”, broszurę oraz kartę Małego Czytelnika.

To największy tego typu projekt w Europie, realizowany od 2017 roku przez Instytut Książki.

“Wierzymy, że książka rośnie razem z dzieckiem, dlatego już od trzech lat Instytut Książki w ramach kampanii Mała książka – wielki człowiek obdarowuje najmłodszych czytelników i ich rodziców wyjątkowymi Wyprawkami Czytelniczymi” – czytamy w komunikacie.

“Do głównych celów działalności Instytutu Książki należy promocja czytelnictwa w Polsce, dlatego prowadzimy liczne projekty, w których kładziemy nacisk na zaszczepianie w dzieciach miłości do książek. Mała książka – wielki człowiek to program, który Instytut prowadzi już od 2017 roku. Projekt angażuje szpitale, biblioteki publiczne oraz szkoły w promocję czytania, które przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami” – przekonuje Instytut Książki.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: PAP