Wtorek, 9 lipca 2024

Według „Kirkusa” jedna z najlepszych powieści YA roku 2023

Winifred mieszka z ojcem w domu na cmentarzu, w pobliżu grobu swojej matki. Dziewczyna spędza czas samotnie, snując się ze swoim grubym psem między zaniedbanymi grobami. Przez to pojawiają się plotki, że cmentarz jest nawiedzony. Sprawą zaczyna się interesować firma organizująca wycieczki „po nawiedzonym Toronto” oraz kuzynka hochsztaplerka. Nawet ojciec Winifred jest przekonany, że cmentarz odwiedza jego ukochana zmarła żona. Wszystko się zmienia, gdy do dziewczyny zaczyna przychodzić prawdziwy duch nastolatki, która zginęła kiedyś tragicznie w pobliskim wąwozie. Od tej pory nic już nie jest takie samo. Winifred musi inaczej spojrzeć na życie, śmierć i miłość. Zwłaszcza na miłość…

„Winifred zabiera nas w emocjonującą podróż. Mistrzowsko łącząc horror, czarny humor i niesamowity romans, autorka prowadzi nas śladami bohaterów dręczonych przeraźliwym smutkiem. Nastrojowa, intymna i melodyjna – ta powieść wręcz śpiewa” – „Kirkus Reviews”

Refleksyjna opowieść z nieco wycofanymi bohaterami, którzy tęsknią za bliskością i życiem bez żalu, trwając w otoczeniu, które na to nie pozwala. – „Publishers Weekly”

W 2024 roku autorka znalazła się wśród laureatów The Crime Writers of Canada Awards – „Pieśni żałobne dla umierających dziewcząt” zostały uznane za najlepszą powieść dla młodzieży. Otrzymała też wyróżnienie w ramach American Indian Youth Literature Award oraz jest na krótkiej liście kandydatów do innych nagród, m.in. Nagrody Brama Stokera.

Cherie Dimaline jest kanadyjską Metyską. Za książkę „The Marrow Thieves” otrzymała kilka prestiżowych nagród, m.in. czasopisma „Kirkus”, a także Nagrodę Literacką Gubernatora Kanady. „Pieśni żałobne dla umierających dziewcząt” oraz ich kontynuacja, Hunting by Stars, znalazły się na wielu listach bestsellerów. Obecnie mieszka w Toronto i uważa się za rdzenną mieszkankę Kanady, w której żyłach płynie krew Pierwszych Narodów.

 

Podaj dalej
Autor: Dom Wydawniczy Rebis