Piątek, 10 lipca 2020
Piękne i smaczne „Piwo i dobre jedzenie” Janusza Palikota

Wreszcie ukazała się w wydawnictwie słowo/obraz terytoria długo oczekiwana i dawno zapowiadana książka Janusza Palikota zatytułowana „Piwo i dobre jedzenie” z nastrojowymi fotografiami Katarzyny Cichoń. Jak zwykle u gdańskiego wydawcy, nowa publikacja ma wysmakowaną formę graficzna, której autorem jest tym razem Jan Rosiek.

Motto do książki zostało zaczerpnięte z wiersza „Wyznanie” Czesława Miłosza: „Panie Boże, lubiłem dżem truskawkowy / I ciemną słodycz kobiecego ciała / Jak też wódkę mrożoną, śledzie w oliwie, / Zapachy: cynamonu, goździków. / Jakiż więc ze mnie prorok?”.

We wstępie autor napisał: „My, dzisiejsi Polacy, jesteśmy ludźmi szczęśliwymi, bo żyjemy w czasach, w których nie tylko warto żyć, ale warto też dobrze jeść i pić dobre piwo. A jeszcze niedawno nie było dobrego piwa, a i z jedzeniem nie działo się najlepiej. Właściwie istniały tylko piwa przemysłowe. Trudno je było od siebie odróżnić, zwłaszcza gdy nie miały etykiety. Dziś natomiast – setki rodzajów znakomitych piw! To jest właśnie piwna rewolucja i to właśnie my ją przeżywamy i tworzymy!”.

I dalej: „Dla mnie, filozofa, byłego polityka, a także człowieka, który codziennie z pasją gotuje w domu, rewolucja piwna jest dowodem na to, że powstała klasa średnia, tak bardzo wypatrywana przez socjologów i polityków. Jeśli bowiem wiele milionów konsumentów w Polsce decyduje się zapłacić za piwo dobrej jakości dwa albo trzy razy więcej niż za piwo przemysłowe, to znaczy, że jesteśmy już zupełnie innym społeczeństwem niż dziesięć lat temu. Ponieważ nie wyobrażam sobie picia alkoholu bez jedzenia, postanowiłem przygotować przepisy właściwe dla poszczególnych stylów piwa. Co więcej, jakby w kontrze do tradycji – zaproponowałem przepisy bez mięsa, nie tylko bez kiełbasy i golonki, ale bez mięsa w ogóle. Są to przepisy łatwe do przyrządzenia, niezwykle bogate, a czasami wręcz wyrafinowane w smaku. Dopiero takie podejście w kuchni pokazuje całą paletę możliwości, jaką dziś dostarcza świat piwa w Polsce. Pijcie i jedzcie, i bądźcie szczęśliwi”.

I rzeczywiście w zaskakujący sposób autor propaguje w swojej książce wyłącznie potrawy wegetariańskie, z których wymienimy tylko kilka, aby chociaż w myślach wyobrazić sobie ich smak: bakłażan po bułgarsku, sałata z rukwi wodnej, musztardowa i wody pomarańczowej, fioletowa cebula z płyty z szałwią, jajka sadzone na smardzach, węgorz wędzony po sardyńsku czy sieja wędzona z kaparami i fioletową cebulą…

Interesującym uzupełnieniem jest „Insert piwny” opracowany przez Pawła Borunia-Jagodzińskiego i Andrzeja S. Jagodzińskiego, zwierający ciekawostki z historii piwa, od najdalszej starożytności po dzisiaj.

Janusz Palikot jest politykiem (byłym, jak twierdzi) i przedsiębiorcą. Urodził się w roku 1964 w Biłgoraju. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Instytucie Filozofii Polskiej Akademii Nauk. Prezes spółki Ambra i właściciel Polmosu Lublin, który wprowadził na giełdę. W roku 2005 zrezygnował z działalności biznesowej na rzecz polityki. Poseł na sejm V, VI i VII kadencji. W latach 2005–2010 członek Platformy Obywatelskiej. Od roku 2011 przewodniczący partii Ruch Palikota, w 2013 roku przemianowanej na Twój Ruch. W 2019 roku założył spółkę Tenczyńska Okovita, w ramach której rozwija produkcję w dwóch najpopularniejszych w Polsce kategorii alkoholi: piw i wódek.

Autor książek: „Myśli o nowoczesnym biznesie” (razem z Krzysztofem Obłojem, 2003), „Płoną koty w Biłgoraju” (2007), „Poletko Pana P.” (2008), „Pop-polityka” (2009), „Ja Palikot” (2010) „Kulisy Platformy” (2011), „Wszystko jest możliwe. Biografia” (2015) oraz „Nic-nic. Ontologia na marginesach Leśmiana” (2018), o której autor mówił: „moja książka o poezji Leśmiana nie jest opowieścią o sztuce rymowania, ale o sztuce myślenia”.

 

 

 

Podaj dalej
Autor:  (fran)