Wtorek, 28 maja 2024

Piotr Pazdej otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego za debiutancki zbiór opowiadań „Ostatnia sarna na ziemi” (Książnica Podlaska).

Piotr Pazdej, rocznik 1976, Pabianiczanin. Absolwent Studium Literacko-Artystycznego przy UJ, tłumacz z języka angielskiego. Od 2015 roku związany z Wydawnictwem Galaktyka. Tłumaczy z języka angielskiego, a z racji byłych pasji – bieganie długodystansowe oraz sporty siłowe – zajmował się jak dotąd poradnikami skupionymi wokół tej tematyki. Z wykształcenia technik elektronik i dziennikarz, były ultramaratończyk, “okazjonalny copywriter i wystawiacz internetowych aukcji”.

Wyróżnienie zostało przyznane po raz ósmy w siedzibie Biblioteki Narodowej.

Biblioteka Narodowa ustanowiła nagrodę w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Mottem są słowa Marka Nowakowskiego „Nie jesteśmy znikąd”. Jest nadawana za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko. Laureatów rokrocznie wyłania jury powołane przez dyrektora Biblioteki Narodowej w porozumieniu z wdową po pisarzu, panią Jolantą Nowakowską.

Podaj dalej
Autor: ET