Poniedziałek, 30 marca 2020
"Niezbędne jest uchwalenie ustawy o książce"

“Polska Izba Książki reprezentuje wydawnictwa oraz hurtownie, księgarnie i inne podmioty związane z powstawaniem i upowszechnianiem książki. Pragniemy przyłączyć się do wielu głosów wyrażających zaniepokojenie skrajnie trudną sytuacją, w jakiej znalazł się nasz kraj z powodu światowej epidemii koronawirusa.  Znaczenie branży wydawniczo-księgarskiej  w przestrzeni społecznej i tkance gospodarczej kraju jest trudne do przecenienia, wynika m. in. z faktu, że upowszechnianie czytania, dostęp do czytania  i wiedzy zapewnia rozwój tych kompetencji społecznych, które w największym stopniu decydują o sukcesie jednostek i społeczeństw.

Ograniczenia w aktywności społecznej wynikające ze środków podjętych przez rząd w walce z koronawirusem COVID-19 powodują dramatyczne skutki w działalności gospodarczej podmiotów zrzeszonych w Izbie.

Analizujemy pakiet rozwiązań proponowanych przez rząd w projekcie ustaw określanym jako Tarcza Antykryzysowa i jednocześnie przedstawiamy Panu Premierowi propozycje działań koniecznych do podjęcia, aby zapobiec upadkom firm z sektora wydawniczo-księgarskiego. Kryzys branży  spowoduje bowiem dramatyczne skutki dla ich pracowników i kontrahentów biznesowych, a przede wszystkim dla polskiej kultury i nauki:

  1. Ochrona pracowników
  • Pomoc w utrzymaniu zatrudnienia poprzez okresowe dofinansowanie stanowisk pracy (od 40% do 60% zależnie od sytuacji danego podmiotu) na okres od 3 do 6 miesięcy z możliwością przedłużenia,
  • zawieszenie na okres trzech miesięcy płatności ZUS i innych obciążeń wynagrodzeń, z możliwością przedłużenia.

 2. Ochrona przedsiębiorstw

  • Wprowadzenie zakazu wypowiadania umów najmu na okres od 3 do 6 miesięcy, jeśli nieregulowanie zobowiązań wynika z sytuacji spowodowanej obecnym stanem kryzysowym,
  • Czasowe odroczenie regulacji zobowiązań publiczno-prawnych, jak podatek od nieruchomości, wynagrodzeń, dochodowy z możliwością anulowania tych zobowiązań w określonych przypadkach,
  • Okresowe zawieszenie kwoty de minimis (limitu pomocy publicznej) dla przedsiębiorców,
  • Zapewnienie płynności finansowej – zagrożonej poprzez dramatyczny spadek obrotów wynikający z załamania sprzedaży detalicznej w tradycyjnych kanałach dostępu (zamknięcie galerii handlowych, spadek zakupów w księgarniach stacjonarnych itp.) – poprzez ułatwienia w odnowieniu kredytów obrotowych jak i dostęp do nowych dla podmiotów, które nie korzystały z tej formy dofinasowania (wprowadzenie różnorodnych instrumentów wsparcia płynności: kredyty, gwarancje i poręczenia, faktoring itp.),
  • Wprowadzenie rozwiązań prawnych zobowiązujących szkoły do zakupu podręczników szkolnych poprzez lokalne księgarnie,
  • Rozważenie wprowadzenia (przywrócenia) okresowej (stałej) zerowej stawki VAT na książki drukowane i ich e-wersje (formaty elektroniczne).

Proponowane wyżej środki stanowią tylko wykaz najpilniejszych działań, których możliwie niezwłoczne podjęcie przez rząd jest niezbędne, aby neutralizować bezpośrednie zagrożenia dla dalszej działalności przedsiębiorców z naszej branży. Ważne jest również, aby rozwiązania przyjmowane przez rząd były pozbawione skomplikowanych formalnych procedur.

Apelujemy jednocześnie, aby rząd polski brał aktywny udział i inicjował podejmowanie środków nadzwyczajnych na poziomie Unii Europejskiej, których bezpośrednimi beneficjentami byliby polscy przedsiębiorcy.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że w dalszej perspektywie niezbędne jest uchwalenie ustawy o książce, która zapewni lepsze ramy dla prowadzenia działalności gospodarczej na tym rynku oraz wzmocni efekty działań ministra kultury i dziedzictwa narodowego podejmowane na rzecz wzrostu poziomu czytelnictwa w kraju. W tej sprawie  przedstawimy Panu Premierowi odrębne propozycje.

Pozostajemy w przekonaniu, że Pan Premier i członkowie Rady Ministrów odniosą się pozytywnie do najpilniejszych postulatów, jakie przedkładamy w imieniu Polskiej Izby Książki.

Włodzimierz Albin
Prezes Polskiej Izby Książki”

Podaj dalej