Czwartek, 17 listopada 2022
Dwadzieścia tomów „Dzieł zebranych” Juliusza Słowackiego

Na Zamku Królewskim w Warszawie we wtorek 15 listopada w sposób uroczysty odbyła się inauguracja projektu nowego wydania „Dzieł zebranych” Juliusza Słowackiego i jednocześnie premiera dwóch tomów „Korespondencji”.  Wydarzenie określono jako „mocny akcent na zakończenie ogłoszonego przez Sejm Rzeczpospolitej, Roku Polskiego Romantyzmu”.

– To, co chcę powiedzieć państwu, to jest pochwała poezji jako części polskiej literatury i kultury, niezbywalnej, budującej, będącej podstawą tego, czym jesteśmy i o czym marzymy – powiedział prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego, otwierając spotkanie.

[na zdjęciu: od lewej dr Łukasz Michalski i prof. Marek Troszyński]

Następnie Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytał list, jaki prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego skierował do dr. Łukasza Michalskiego, dyrektora PIW-u, i Agnieszki Wróblewskiej, redaktor naczelnej.

W krótkim wystąpieniu Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao S. A., podziękował za możliwość wsparcia, którego jego bank udzielił wydawcy przy tym przedsięwzięciu.

Dr Łukasz Michalski podziękował za obecność na spotkaniu wybitnych gości, jak też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania planowanej edycji. – Narodowe instytucje kultury są do takich zadań w pierwszym rzędzie powołane, powołane są do tego, aby podejmować projekty, których żadna komercyjna instytucja dźwignąć nie może – stwierdził dyrektor wydawnictwa.

Fragmenty korespondencji Juliusza Słowackiego we wspaniałej interpretacji przedstawili Joanna Jeżewska i Andrzej Mastalerz.

Spotkanie zakończyła prezentacja założeń monumentalnego przedsięwzięcia, którą przedstawił dr Łukasz Michalski wraz z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich, redaktorem naukowym wydania.

O zaplanowanej na dziesięć lat pracy nad wydaniem dwudziestu tomów „Dzieł zebranych” dr Łukasz Michalski powiedział: – Oddajemy dziś w państwa ręce tomy inaugurujące monumentalną edycję Dzieł zebranych.  Rozpoczynamy tym samym wieloletnią, żmudną pracę, której efektem będzie pierwsze w historii, tak kompleksowe ujęcie wszystkich tekstów i innych prac (bo także rysunków i zapisków wszelkiego typu) jednego z największych geniuszy polskiej literatury w najlepszym możliwym obecnie opracowaniu naukowym.

Jak stwierdził wydawca, – Nowoczesna edycja wypełni dotkliwą lukę na rynku wydawniczym i umożliwi współczesnemu czytelnikowi dostęp do całej znanej twórczości Juliusza Słowackiego. W ostatnich latach bowiem odnalezione zostały – bezpowrotnie, jak się wydawało, utracone – rękopisy, zawierające cenne teksty i rysunki. Jako pierwsze ukazują się tomy XVII i XVIII, czyli „Korespondencja”. To rzecz najpilniejsza, bo wymagająca uzupełnienia i nowej edycji. W dwóch tomach znajdują się dwieście siedemdziesiąt cztery listy poety. Są wśród nich również wcześniej nieznane lub inaczej zaklasyfikowane przez edytorów oraz  dwadzieścia sześć listów napisanych przez innych do Słowackiego.

Prof. Marek Troszyński stwierdził: – Największą popularnością cieszyły się listy do matki (ich zaprzysięgłym wielbicielem był Józef Piłsudski). Stanowią one centrum i obejmując przeszło połowę całego zbioru korespondencji, organizują lekturę. W naszej edycji zdecydowaliśmy się jednak nie na tradycyjny układ listów wg adresatów, ale porządek chronologiczny, w którym listy do rodziny i przyjaciół przeplatają się z pismami urzędowymi i typowo użytkowymi. Dzięki temu te same fakty i przeżycia, opisywane w kolejnych listach do różnych osób nabierają dramaturgii i plastyki, a czytelnik zyskuje całościowy ogląd życia poety.

Nad edycją Państwowego Instytutu Wydawniczego czuwa zespół redakcyjny w składzie: Małgorzata Burta, Marek Dybizbański, Rolf Fieguth, Ewa Hoffman-Piotrowska, Elżbieta Kiślak, Tomasz Korpysz, Urszula Makowska, Grzegorz Marzec, Ewa Mirkowska, Małgorzata Nesteruk, Marcin Oleksy, Stanisław Rosiek, Anna Rzepniewska, Mikołaj Sokołowski, Krzysztof Smólski, Marta Sukiennicka oraz Justyna Zyśk, a także Hubert Musiał (redaktor prowadzący).

 

Przewidziano klasyczny układ edycji: „Wiersze”, „Poematy” (5 tomów, w tym dwa tomy „Króla-Ducha”), „Dramaty” (7 tomów), „Proza literacka” i „Pisma krytycznoliterackie”, „Pisma filozoficzne”, „Pisma polityczne i autobiograficzne” oraz obecnie wydana „Korespondencja” (2 tomy). Dodatkowo ukaże się tom zawierający rysunki poety oraz jako ostatni tom przewodnik po edycji (indeksy, spisy, konkordancje).

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. PD