środa, 15 lutego 2023
Cztery nagrody główne i dwanaście wyróżnień

W poniedziałek 13 lutego w siedzibie Wydawnictwa Naukowego UAM w Poznaniu zostały rozstrzygnięte trzy konkursy edytorskie związane ze zbliżającymi się Poznańskimi Targami Książki  (10-13 marca): konkurs na najlepszą książkę akademicką o Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki oraz o Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, konkurs Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki (pierwszego prezesa tego stowarzyszenia) oraz konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone 10 marca podczas uroczystości otwarcia Poznańskich Targów Książki.

– Początek konkursów sięga Poznańskich Dni Książki Naukowej, których pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku i które przez lata „ewaluowały”, bo od 2013 roku były to Poznańskie Targi Książki nie tylko naukowej, na których dołączony został trzeci Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania. Rozwijaliśmy się, a po wielu latach jeszcze, współpracując z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, postanowiliśmy zorganizować Poznańskie Targi Książki – przekazała Bibliotece Analiz Marzenna Ledzion-Markowska, dyrektor Wydawnictwa Naukowego UAM, które jest organizatorem konkursów.

– W tym roku były również trzy konkursy i wpłynęło na nie po pandemicznym przestoju wyjątkowo dużo tytułów zgłoszonych przez rekordową liczbę wydawców z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Od lat nagrody i wyróżnienia w dwóch konkursach przyznaje jury w tym samym składzie, a w trzecim konkursie skład jest nieco zmodyfikowany, ale też stały od lat. Bardzo cenne jest, że członkowie jury po tylu latach współpracy znają się doskonale, ale w tym roku ich dyskusje trwały dłużej niż w latach poprzednich, jednak przebiegły bardzo sprawnie, co nas cieszy. Świadczy to o profesjonalizmie doskonale dobranych jurorów – dodała Marzenna Ledzion-Markowska.

W tym roku łącznie w trzech konkursach 56 wydawców zgłosiło 150 tytułów. W konkursie na najlepszą książkę akademicką 23 wydawców zgłosiło 71 tytułów, w konkursie SWSW 14 wydawców zgłosiło 31 tytułów, a konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową 19 wydawców zgłosiło 48 tytułów.

Jury w dwu pierwszych konkursach obradowało w składzie: red. Grażyna Banaszkiewicz, prof. Anna Cysewska-Sobusiak (Politechnika Poznańska), red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Przemysław Hauser (UAM), Henryk Podolski (były przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych), prof. Grzegorz Raubo (UAM) i prof. Waldemar Uchman (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Jury przyznało w pierwszym z konkursów dwie nagrody główne oraz trzy wyróżnienia, a także oraz wyróżnienie za wyjątkową szatę edytorską oraz nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego stoiska na przyszłorocznej edycji Poznańskich Targów Książki.  W drugim konkursie przyznano nagrodę główną oraz trzy wyróżnienia.

[Na zdjęciu od lewej: Henryk Podolski, prof. Grzegorz Raubo, prof. Przemysław Hauser, prof. Anna Cysewska-Sobusiak, dyr. Marzenna Lendzion-Markowska  prof. Waldemar Uchman, red. Grażyna Banaszkiewicz oraz red. Piotr Dobrołęcki

W trzecim konkursie – na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta m. Poznania – jury obradowało w składzie: prof. Mirosław Adamczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), red. Grażyna Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Henryk Mruk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Grzegorz Raubo (UAM), Olcha Sikorska (PTWK) i red. Grażyna Wrońska. Przyznano nagrodę główną oraz cztery wyróżnienia.

 

[Na zdjęciu od lewej: prof. Henryk Mruk, dyr. Marzenna Lendzion-Markowska, prof. Grzegorz Raubo, red. Grażyna Banaszkiewicz, Olcha Sikorska, red. Grażyna Wrońska, red. Piotr Dobrołęcki i prof. Mirosław Adamczyk]

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Dominik Kałasz, WN UAM