Poniedziałek, 13 czerwca 2022
Fantastyczni autorzy, wspaniała publiczność

Od piątku 10 czerwca do niedzieli 12 czerwca trwało 15. Bieszczadzkie Lato Książką. Spotkania odbywały się w Przemyślu na Zamku Kazimierzowskim i w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, a jedno również w Sanoku.

–  Organizacja Festiwalu zdecydowanie wykracza poza działalność handlową naszego wydawnictwa i sieci księgarń Bosz. Jednak dlatego, że nieustannie narzekam na niskie czytelnictwo w Polsce, to aby mieć prawo do narzekania, to muszę coś zrobić. I dlatego, gdy dla czytelnictwa coś robię, to zwiększam moje prawo do zabierania głosu w sprawach znacznie szerszych – powiedział Bogdan Szymanik, inicjator i główny organizator wszystkich edycji Festiwalu. – Dzisiaj bardzo się cieszę, bo po raz piętnasty spotykamy się w pięknym Przemyślu, a także w Sanoku. Jest to już tradycja i stworzyła się grupa osób, które z przyjemnością przychodzą na spotkania z autorami. A lista fantastycznych autorów – naszych przyjaciół jest długa. Są wśród nich tak bardzo wierni uczestnicy Festiwalu jak prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek czy Jerzy Kisielewski. Przewinęło się przez nasze spotkania w ciągu tych lat prawie 200 osób, a może i więcej. To są znakomici ludzie, chociaż wielu z nich już odeszło, jak Jerzy Janicki czy Olgierd Budrewicz i Ania Szałapak, ale o nich pamiętamy za każdym razem i mile wspominamy – dodał Bogdan Szymanik.

W tym roku gośćmi Festiwalu byli: Marcin Kydryński, Jacek Hugo-Bader, Cezary Łazarewicz, Marek Dutkiewicz, Anna Pituch-Noworolska, prof. Jerzy Bralczyk, Anna Kamińska, Witold Bereś oraz Katarzyna Bareja. Spotkania prowadzili: Jerzy Kisielewski, Piotr Dobrołęcki i Andrzej Kurdziel.

W piątkowy wieczór program zakończył koncert Joanny Dark z zespołem, a w sobotę wieczorem w plenerze na Zamku Kazimierzowskim wyświetlono filmu „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” w reżyserii Stanisława Barei.

Na Rynku Starego Miasta w Przemyślu zorganizowano minitargi, gdzie dostępne były książki twórców uczestniczących w spotkaniach autorskich.

Niedziela poświęcona była dzieciom, dla których przygotowano specjalny program.

Wydarzenie, które zostało zorganizowane było przez Wydawnictwo Bosz, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek oraz Przemyską Bibliotekę Publiczną, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objął Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Szersze omówienie 15. edycji Bieszczadzkiego Lata z Książką zamieścimy w dwutygodniku “Biblioteka Analiz”.

[Na zdjęciu od lewej: Jerzy Kisielewski, Renata Nowakowska, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, Bogdan Szymanik, prezes wydawnictwa Bosz, Bogusław Świeży, zastępca prezydenta Przemyśla, oraz dr Maciej Waltoś, dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej]

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: pd