Czwartek, 29 lutego 2024
Cezary Harasimowicz i Elżbieta Ficowska gwiazdami niezwykłego wieczoru

26 lutego w Kinotece PKiN odbyła się uroczysta premiera „Biety” Cezarego Harasimowicza. To niezwykle poruszająca opowieść o najmłodszym dziecku ocalonym z warszawskiego getta dzięki Irenie Sendlerowej, Elżbiecie Ficowskiej, która była gościem spotkania. Wieczór pełen emocji, liczni gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością mogli nie tylko wysłuchać fragmentów powieści czytanych przez Modesta Rucińskiego, ale także zachwycić się cudownymi utworami zaśpiewanymi przez Bogdana Trojanka. W trakcie spotkania nie zabrakło ciekawych anegdot z życia Biety, które opowiadał jej wieloletni przyjaciel i prowadzący spotkanie, Artur Wolski. Wspólne zdjęcia, mnóstwo inspirujących rozmów i wyjątkowe dedykacje w książkach – te chwile zostaną z nami na długo.

Dziękujemy za ten wyjątkowo spędzony wieczór.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

„To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem! ”

Agata Tuszyńska

 

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Lira