Wtorek, 20 stycznia 2004
Krakowska atmosfera dominowała podczas inauguracji Instytut Książki, rozpisanej na trzy wydarzenia. Początek to spotkanie w niedzielę 11 stycznia w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, którego gospodarzami są Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Z okazji 60-tych urodzin Andersa Bodegarda, tłumacza polskiej literatury na język szwedzki, zorganizowano panel "Reporter - tłumacz - świadek", w którym - oprócz jubilata - uczestniczyli polscy autorzy, tłumaczeni przez Andersa Bodegarda. Moderatorem był Adam Zagajewski, a panelistami Adam Michnik i Ryszard Kapuściński. Nieco w cieniu tych wielkich nazwisk wystąpiła Maria Soderberg, dziennikarka i fotograf, osoba o wielkich zasługach dla przypominania bogatym społeczeństwom Zachodu o problemach "zapomnianych" części świata. Jej fascynacja Polesiem wywołana lekturą tekstów Ryszarda Kapuścińskiego i późniejszą wspólną podróżą do Pińska owocuje obecnie opieką nad białoruską młodzieżą. Dobrym więc dopełnieniem wieczoru było otwarcie wystawy fotografii stanowiących plon wieloletnich wypraw. Punktem kulminacyjnym było udekorowanie Andersa Bodegarda Krzyżem Koman- dorskim Orderu Zasługi, jaki przyznał mu Prezydent RP. Przed tym zarówno minister Waldemar Dabrowski, jak i dyrektor Instytutu Książki Andrzej Nowakowski, mieli okazję do przedstawienia generalnych założeń nowej instytucji. Następnego dnia miały miejsce zdarzenia i oficjalne i bardziej towarzysko-artystyczne. W południe w lokalu usytuowanym na krakowskim Rynku - jaki został udostępniony Instytutowi Książki przez władze Krakowa za minimalną opłatę - minister kultury Waldemar Dąbrowski uroczyście zainaugurował działalność nowej placówki. Obecni byli: prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, gość honorowy czyli Anders Bodegard oraz Albrecht Lempp, założyciel legendarnego już Zespołu Literackiego, którego członkowie stanowią trzon nowego Instytutu Książki. Po otwarciu Instytutu i po zgodnym przecięciu wstęgi przez wszystkich oficjeli minister kultury spotkał się z dziennikarzami. Wieczorny, ponad dwugodzinny benefis na Scenie Kameralnej Teatru Starego wywołał entuzjazm zaproszonych gości. W dużej mierze improwizowany występ, prowadzony przez Grzegorza Turnaua, zakończył się owacją dla jubilata. A rozpoczął się od zaprezentowania - przez chór i zespół muzyczny - tuwimowskiej "Lokomotywy" w językach obcych. "Lokomotywa" w ostatnich latach stała się sztandarowym tekstem towarzyszącym polskim wystąpieniom na zagranicznych targach książki i jest, jak przypomniał prowadzący, maskotką powstałego Instytutu Książki. Potem na scenę wkroczyli …
Wyświetlono 25% materiału - 340 słów. Całość materiału zawiera 1361 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się