Piątek, 10 czerwca 2022

Już 2 lipca rozpoczną się pierwsze zajęcia weekendowe Szkoły Redaktorskiej, na którą KBF zaprasza razem z autorką programu – Magdaleną Budzińską, redaktorką książek m.in. Andrzeja Stasiuka, Mikołaja Grynberga, Miry Marcinów czy Ingi Iwasiów, a przy tym zastępczynią redaktorki naczelnej Wydawnictwa Czarne.

Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek. Uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć warsztat, dyskutować o specyfice pracy redaktora, a także otrzymają szczegółowe informacje nt. procesu i narzędzi, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką. Dowiedzą się na czym polega analiza strukturalna tekstu i prowadzenie książek, a także na czym polega inicjowanie tytułów w wydawnictwie. Skupią się także na praktycznych wskazówkach dotyczących redakcji konkretnych gatunków literackich (esej, powieść gatunkowa, literatura piękna, przekład literacki), a także na kwestiach prawno-autorskich.

Dwanaścioro uczestników będzie szlifować swoje umiejętności pod okiem najlepszych redaktorów w Polsce: Filipa Modrzejewskiego (Agora), Małgorzaty Szczurek (Karakter), Elżbiety Kalinowskiej (W.A.B), Dariusza Sośnickiego (Filtry), Magdaleny Budzińskiej oraz Przemysława Pełki (Czarne) i innych.

Weekendowe zjazdy odbędą się w następujących dniach 2-3 lipca, 6-7 lipca, 3-4 września, 24-25 września, 1-2 października, 29-30 października. Zakończenie kursu nastąpi podczas Festiwalu Conrada, w trakcie Kongresu Książki, podczas którego absolwenci Szkoły będą mogli spotkać się z innymi przedstawicielami branży książki, a także wysłuchać wykładów mistrzowskich czołowych twórców i redaktorów.

Aby wziąć udział, należy przesłać list motywacyjny i CV – ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy – na adres pisz@miastoliteratury.pl do 22 czerwca.

Zajęcia będą odbywać się na żywo, w Pałacu Potockich w Krakowie. Więcej informacji na temat kursu można znaleźć na stronie www.pisz.miastoliteratury.pl

26 czerwca w Pałacu Potockich zagości Dominika Słowik, autorka m.in. powieści “Zimowla” (Znak 2019) i zbioru opowiadań “Samosiejki” (Wydawnictwo Literackie 2021), laureatka Paszportu Polityki. Podczas warsztatów zatytułowanych “Jak odnaleźć głos postaci? pisarka przybliży tajniki pisania dialogów”. Warsztaty są skierowane są do osób początkujących, jak i tych, które posiadają już doświadczenie pisarskie. Zapisy trwają na stronie https://kbfbilety.krakow.pl

KBF zaprasza również do lektury “Antologii tekstów”, będącej uwieńczeniem pięciomiesięcznego Kursu Pisania Powieści 2021/2022 Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Podczas dziesięciu weekendów grupa początkujących pisarzy i pisarek szlifowała swoje pomysły na powieść pod okiem specjalistów, a efekty tej pracy prezentujemy w antologii dostępnej na stronie http://pisz.miastoliteratury.pl/antologie/

W czerwcu ukaże się debiutancka książka Olgi Górskiej, absolwentki ostatniej edycji Kursu Pisania Powieści. Za publikację odpowiada Wydawnictwo Drzazgi.

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa. Więcej informacji znajdziesz na: http://pisz.miastoliteratury.pl/

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: kbf