Poniedziałek, 21 czerwca 2021
Zakończył się Plener Literacki w Warszawie

20 czerwca zakończyła się druga edycja Pleneru Literackiego w Warszawie, trzydniowe wydarzenie odbywające się w pięknym Ogrodzie Saskim. Mieszkańcy stolicy i turyści mimo upalnej pogody chętnie korzystali z oferty przygotowanej przez ok. 70 wydawców z całej Polski oraz uczestniczyli w spotkaniach z  autorami.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura. Partnerami Pleneru są: Miasto st. Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Instytut Pamięci Narodowej. Projekt jest dofinansowany przez Miasto st. Warszawa.

W uroczystym otwarciu Pleneru uczestniczyli: Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy, Aleksander Ferenc, burmistrz Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, prof. Janusz Fogler, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki i Rafał Skąpski, prezes spółki Targi Książki oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

– W Plenerze uczestniczy 70 wydawców czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, a także 80 autorów. Plener się więc rozwija, widać, że ten głód wśród wydawców i autorów przebywania z publicznością jest duży i to pierwsze warszawskie wydarzenie może się odbyć w pięknym parku. Dużą przyjemnością jest organizować takie spotkania – powiedział podczas otwarcia imprezy Jacek Oryl, kierujący jej organizacją z ramienia Fundacji Historia i Kultura.

– Chciałam podziękować, że tak wspaniała impreza odbywa się w Warszawie, w Ogrodzie Saskim, bo ten trudny czas pandemii, trwającej ponad rok, były nie do wytrzymania – gdyby nie książki, które mogliśmy czytać w domu i dzięki którym mogliśmy odetchnąć od rzeczywistości i dzięki którym staliśmy się lepsi. A teraz przyszedł czas, aby tym się dzielić, dlatego, że podczas Pleneru autorzy mogą spotkać swoich czytelników, a wydawcy mogą porozmawiać z klientami, którzy kupują książki. Te bezpośrednie relacje są nam wszystkim bardzo potrzebne – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Cieszę się, że jest w Warszawie tak wspaniała impreza i że to jest początek normalności, bo nie ma nic lepszego niż kontakt z książką! – dodała.

– Bardzo się cieszę, że to jest drugi Plener Literacki, a potem będzie trzeci, czwarty i następne. Cieszę się też bardzo, że miasto stołeczne Warszawa może współfinansować ten wspaniały plenerowy projekt, ale chciałbym podkreślić, że Plener Literacki w tym roku będzie tak naprawdę weekendem literackim, bo w sobotę będą spotkania wokół Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, a w niedzielę poznamy laureatów tej miejskiej nagrody, ale też podczas Pleneru poznamy piątkę finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Można więc powiedzieć, że w ten weekend mamy w Warszawie święto książki, za co serdecznie dziękuję – powiedział Artur Jóźwiak.

Aleksander Ferenc, burmistrz Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, zapowiedział, że w środę 23 czerwca, o godz. 17, nastąpi otwarcie nowej filii Biblioteki Śródmiejskiej, którą będzie Mediateka MDM w nowym lokalu, remontowanym przez ostatnie lata.

Sonia Draga, prezes PIK, podkreśliła znaczenie takich imprez jak Plener Literacki, bo podczas ich trwania można pozyskać nowych czytelników.

– Czekaliśmy wiele miesięcy na możliwość bezpośredniego spotkania i bezpośredniego kontaktu czytelnika z autorem i czytelnika z wydawcą. Pandemia wywołała nowe formy kontaktów, rozpowszechniła je w internecie, na Facebooku, w mediach społecznościowych. Było w tym czasie bardzo dużo spotkań z autorami i rozmów o książkach, więc media spełniały tę formę zastępczą, dochodziło do realizacji spektakli teatralnych czy nawet operowych w sytuacji, gdy reżyser był za oceanem, a spektakl był realizowany w Europie. Ale najważniejszy jest kontakt bezpośredni i Plener przyniesie możliwość takich spotkań. A pani marszałek Małgorzacie Kidawie-Błońskiej chciałbym podziękować, że wśród kilku patronów tego roku są trzej pisarze: Norwid, Lem i Różewicz – powiedział Rafał Skąpski.

– Piękny plener w pięknej letniej pogodzie. Spotkania, szczególnie w niedzielę, cieszyły się dużą popularnością. Największą oczywiście prof. Jerzy Bralczyk, który w tym roku pobił rekord! Z wielkim zainteresowaniem spotkali się też Nina Majewska-Brown oraz Grzegorz Piątek, który zaraz po spotkaniu otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii varsaviana. W niedzielę bardzo dobre spotkanie mieli Zyta Rudzka i Jakub Żulczyk. Potem stały do nich kolejki po autografy. Upał w dużej części odstraszył nam sporą grupę ludzi, a także sobotnia Parada Równości, podczas jej trwania było najmniej osób, ale generalnie Plener był bardzo udany i jesteśmy zadowoleni – podsumował Jacek Oryl po zakończeniu Pleneru. – Teraz już zapraszam na następne spotkanie czyli na plenerowy Salon Książki Historycznej, ale dodałbym „nie tylko historycznej”, bo będzie miał szerszą formułę, obejmującą niż tylko książkę historyczną i odbędzie się w Łazienka Królewskich w Warszawie od 30 lipca do 1 sierpnia, a potem na Plener w Gdyni od 13 do 15 sierpnia – dodał.

W alejach Ogrodu Saskiego stanęły namioty dla 70 wydawców. Swoją ofertę prezentowali m.in.: Agora, Bellona, Claroscuro, Sonia Draga, Debit, Egmont, English Connection, Fanbook store, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Grupa Wydawnicza Foksal, Grupa Helion, Instytut Historii im. Manteuffla PAN, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Kultura Gniewu, Magia Słowa, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, Silver, Świat Książki, timof i cisi wspólnicy, Afera, Wydawnictwo Vectra i Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Swoją obecność na Plenerze mocno zaznaczył festiwal Komiksowa Warszawa, dużą popularnością cieszyły się warsztaty i spotkania z twórcami.

Podaj dalej
Autor: PD, ET, fot. PD