środa, 13 kwietnia 2022
Spotkanie w Bramie Grodzkiej

W czwartek 21 kwietnia o godz. 18 w Domie Słów – Izbie Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 w Lublinie, który jest obiektem należącym do ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, odbędzie się prezentacja monografii zatytułowanej „Don Kichot – galeria otwarta/Don Quijote – galería abierta”, tom I (Fundacja Poset).

Książka jest wydarzeniem edytorskim, zainicjowanym i zrealizowanym przez Artura Matysa, twórcy wielu znakomitych edycji i promotora sztuki.

Spotkanie w Lublinie połączone będzie z otwarciem małej wystawy z przedstawieniami don Kichota w twórczości kilku znakomitych polskich artystów. Dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji. Wystawa będzie czynna do 10 maja.

Artur Matys, który od lat poszukuje śladów i odniesień do Don Kichota w literaturze i sztukach wizualnych, zwraca uwagę, że właśnie ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” posługuje się logo, w treści którego znajdują się don Kichot i Sanczo Pansa. – To świetny pomysł Tomasza Pietrasiewicza (ur. 1955), założyciela, a od roku 1998 dyrektora Ośrodka. Znak wykonała Anna Rachoń (ur. 1971). Logo jest twórczo przetworzonym motywem z obrazu Juliusza Kurzątkowskiego z lat trzydziestych XX w. i pojawiło się po raz pierwszy na materiałach promocyjnych Ośrodka w 1997 roku – przekazał Bibliotece Analiz Artur Matys.

„W czasie poszukiwania materiałów ikonograficznych związanych z Bramą Grodzką – pisał Tomasz Pietrasiewicz – natrafiłem na zapomniany obraz lubelskiego malarza Juliusza Kurzątkowskiego (…). Temat tego obrazu w sposób zupełnie zaskakujący wprowadza to szczególne miejsce – Bramę Grodzką – w krąg nowych znaczeń. Oto Brama Grodzka w Lublinie staje się częścią historii Błędnego Rycerza. Postać Don Kichota – ze względu na jej charakter – stała się dla mnie szczególnie bliska. Odnaleziony obraz wskazuje na siłę mitów i mitologii tworzonych przez artystów – wymyślone przez nich postacie, historie, miejsca zaczynają żyć swoim własnym losem. I[,] co najważniejsze[,] mity te potrafią się ujawniać w zupełnie nieoczekiwanych miejscach, tak jak mit Don Kichota, który ożył w Bramie Grodzkiej.” [Cytat za teatrnn.pl/obgtnn-leksykon/don-kichot-logo-teatru-nn]

Podaj dalej
Autor: (fran)