Piątek, 10 stycznia 2020
Podsumowanie akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – stał się inspiracją dla naszej akcji.

Udział w akcji polegał na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej przez nas karcie papeterii i podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.

Wydrukowane karty papeterii można było bezpłatnie otrzymać we współpracujących z nami bibliotekach na terenie całej Polski. Kartę papeterii można było też pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować.

Przygotowaliśmy również smartfonową aplikację „Podaruj wiersz”. Za jej pośrednictwem można było odnaleźć biblioteki, w których dostępne były karty papeterii. Aplikacja zawierała też cyfrową wersję karty, którą można było pobrać, przesłać lub wydrukować. Umożliwiała także dostęp do zestawienia instytucji opieki i pomocy społecznej, których podopieczni otrzymali już przepisane specjalnie dla nich wiersze.

W akcji „Podaruj wiersz” wzięły udział:

244 biblioteki publiczne i pedagogiczne;
103 szkoły i biblioteki szkolne;
33 inne instytucje np. instytucje opieki i pomocy społecznej, placówki edukacyjne i kulturalne.
Partnerem akcji była Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły Polskie Radio oraz Ogólnopolski Portal Bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Podaj dalej
Źródło: (n)