Poniedziałek, 31 października 2022
Spis dobrych praktyk

W piątek 28 października podczas 25. Międzynarodowych Targach Książki symbolicznie podpisano Konwencję krakowską – dokument określający zasady współpracy między wydawcami a twórcami, którego celem jest podniesienie standardów we wzajemnych relacjach. Zawiera spis dobrych praktyk, do których przestrzegania zobowiązują się jej sygnatariusze.

Inspiratorem dokumentu było Krakowskie Biuro Festiwalowe, prace nad nim trwały około dwóch lat.

Podpisy pod konwencją złożyli: Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka, Rafał Lisowski, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Magdalena Hajduk-Dębowska z Wydawnictwa Karakter.

– Idea zrodziła się podczas Kongresu Książki zorganizowanego przez KBF dwa lata temu, podczas spotkań twórców z wydawcami. Okazało się, że wydawcy w różny sposób traktują twórców i należy ustalić uspójnione zasady działania. Oczywiście uspójnione na tyle, na ile pozwalają czasem skrajnie różne modele działania wydawców. Staraliśmy się wypracować pewne kompromisy, dopasować postulaty twórców do działalności gospodarczej, do naszych profili działalności. Planujemy spotykać się cyklicznie i rozmawiać o tym, czy konwencja spełnia swoją rolę. Liczymy na to, że sygnatariusze, ale i wydawcy, którzy się pod nią nie podpisali, będą zgłaszać swoje postulaty, abyśmy mogli konwencję dopasować do wszystkich zainteresowanych – wyjaśniała Magdalena Hajduk-Dębowska.

Jacek Dehnel zapowiedział, że konwencji ma towarzyszyć znak graficzny, którym od przyszłego roku będą wyróżniani wydawcy.

– Wiemy, że są inne grupy, które chciałyby podobne wielostronne porozumienia zawrzeć. To są redaktorzy, ilustratorzy i księgarze – przekazał Jacek Dehnel.

>>>Tekst Konwencji

Sygnatariusze konwencji krakowskiej:

Stowarzyszenie Unia Literacka

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Wydawnictwo ArtRage

Dowody na Istnienie

Drzazgi

Filtry

Format

Karakter

Lokator

Marpress

W Podwórku

Smak Słowa

Widnokrąg

Wolno

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Wydawnictwo Muzeum sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wysoki Zamek

Wytwórnia

Osoby zainteresowane dołączeniem do projektu mogą się zgłaszać do Magdaleny Hajduk-Dębowskiej.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET