środa, 15 marca 2023
Dwa nowe tytuły dla wielbicieli serii "Wchód - Zachodowi"

Pierwsza książka, która tak wyczerpująco i przystępnie wyjaśnia pojęcie yin-yang – starożytną chińską koncepcję przeciwieństw!

O yin-yang jest mowa w najstarszych pismach, to podstawa chińskiej myśli i praktyk: od daoizmu i feng shui, przez tradycyjną medycynę, po sztuki walki. Teoria ta, oparta na właściwym dostrojeniu do rytmów natury, oferuje nam sposoby na poprawę własnego życia i ustanowienie większej równowagi nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale także na całym świecie.

Autor odkrywa przed nami historię i rozwój tej koncepcji. Przedstawia również sugestie dotyczące pracy z yin-yang i obserwacji przyrody, tak aby poczuć przepływ energii przez świat i umieć z niej czerpać. Po przeczytaniu tej książki zrozumiemy, jaką przyjąć postawę, aby yin-yang wypełniało nasze życie dostatkiem – jak znajdować się we właściwym miejscu o właściwym czasie.

Antony Cummins jest historykiem specjalizującym się w japońskim średniowieczu i założycielem Historycznego Zespołu Badawczego Ninjutsu zajmującego się tłumaczeniem na język angielski i publikacją starożytnych podręczników sztuki walki i prowadzenia wojny. Jego celem jest badanie i przybliżanie zachodniemu czytelnikowi postaci wojowników ninja, shinobi i samurajów. Jest autorem wielu poczytnych książek o tej tematyce.

Książka głęboka, refleksyjna i pouczająca. Co więcej, emanuje żywiołowym duchem Wattsa stojącym za objawieniem tao

– „Boston Globe”

Czym jest tao? Zasadą wszechświata? Nauką? Siłą sprawczą? Sposobem na życie? Wszystkim tym razem i każdym z osobna? A może w ogóle nie sposób go zdefiniować?

W tej błyskotliwej książce autor „Drogi zen” nie rozbiera na czynniki pierwsze przedmiotu swych rozważań, lecz otwiera nam na niego oczy, sięgając do barwnych metafor i cytatów z taoistycznych mistrzów IV i V stulecia p.n.e., takich jak Lao-tsy i Czuang-tsy. Ważniejsze jest dla niego wyrażenie ducha tao – i tu w mistrzowski sposób ukazuje, jak odzwierciedla się ono w naturze umysłu i wpływa na nasze życiowe doświadczenie.

„Tao strumienia” dokończył po śmierci Alana Wattsa jego bliski przyjaciel i współpracownik Al Chungliang Huang. Książka jest bogato ilustrowana przykładami chińskiej kaligrafii.

Watts, czołowy zachodni interpretator wiedzy Wschodu, wychodzi od erudycji i intelektu, by poprzez sztukę i elokwencję dotrzeć do granic ducha

– „Los Angeles Times”

Alan Watts, urodzony w 1915 roku brytyjski filozof specjalizujący się w badaniach porównawczych religii, znany jest przede wszystkim jako popularyzator buddyzmu zen oraz filozofii hinduskiej i chińskiej. Nie związany przynależnością do żadnej grupy wyznaniowej, cieszył się reputacją jednego z najciekawszych myślicieli XX wieku. Autor kilkudziesięciu książek o filozofii i psychologii religii. Najważniejsza z nich, opublikowana w 1959 roku „Droga zen”, mimo upływu lat wciąż jest uważana za najbardziej klarowne i zrozumiałe dla człowieka Zachodu, a przy tym niezwykle wnikliwe wprowadzenie do zen. Zmarł w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych.

Podaj dalej
Autor: Dom Wydawniczy Rebis