Piątek, 4 listopada 2022
Prawie pół miliona sprzedanych książek

Targi Książki Empiku z każdą kolejną odsłoną przyciągają coraz więcej uczestników. W październikowej edycji wydarzenia wzięło udział – online i stacjonarnie w salonach – aż 3,6 mln czytelników. Transmisje spotkań autorskich obejrzało aż 1,7 mln internautów – to o 40 proc. więcej niż przed rokiem. Uczestnicy jesiennych Targów kupili łącznie niemal 470 tys. książek, czyli aż o 100 tys. egzemplarzy więcej niż rok temu.

W niedawno zakończonej, jesiennej odsłonie do czterech stałych Scen – Głównej, Apostrof, Przecinek i Kropka oraz branżowego Forum – dołączono zupełnie nową Scenę Young Adults, poświęconą tak popularnej teraz literaturze młodzieżowej. O premierowych książkach opowiadali na niej autorzy tytułów, które przez długie tygodnie okupowały tegoroczne zestawienia TOP Empiku. To właśnie dwa spotkania w ramach tej sekcji odnotowały najwyższą frekwencję.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też targowa nowość – możliwość rozmowy telefonicznej z gośćmi spotkań autorskich. Podczas wydarzenia z udziałem Marty Łabęckiej, autorki przebojowej serii “Flawless”, młodzi fani dzwonili do studia nie tylko w trakcie streamingu, ale jeszcze długo po jego zakończeniu.

Targi Książki_jesień 2022_infografika.png

 

– Od kiedy zorganizowaliśmy nasze pierwsze targi w 2020 roku, wprowadziliśmy wiele innowacji. Chcemy za każdym razem dostarczać uczestnikom jeszcze więcej literackich wrażeń. W tym roku Targi Książki Empiku powróciły w nowej, hybrydowej formule, a atrakcje były dostępne dla uczestników zarówno online, jak i stacjonarnie. Podczas jesiennej edycji, oprócz sceny Young Adults i opcji telefonu do studia, zorganizowaliśmy także sesje autografów. W warszawskim salonie Empik fani zaproszonych autorów stawili się naprawdę tłumnie. W sumie atrakcyjny program Targów przyciągnął rekordową liczbę uczestników wydarzeń – aż 1,7 mln osób

– podsumowuje Marcin Maćkiewicz, Menadżer Działu Eventów w Empiku.

Prawdziwą niespodzianką tej edycji okazał się robot, który precyzyjnie przenosi wirtualny podpis autora na papier. Amerykański pisarz Tobly McSmith, który łączył się studiem Empiku zdalnie, złożył w ten sposób autograf ze specjalną dedykacją na egzemplarzu swojej książki w Warszawie. Takie rozwiązanie zastosowano w Polsce po raz pierwszy.

Rekordowa frekwencja na spotkaniach autorskich online

Spotkania autorskie w ramach 6. edycji targów przyciągnęły widownię o pół miliona większą niż przed rokiem. Internauci nie tylko śledzili transmisje, lecz także chętnie dzielili się wrażeniami. Streamingi wydarzeń w mediach społecznościowych uzyskały ponad 70 tys. interakcji w postaci komentarzy, polubień i udostępnień.

 

Najwięcej osób – niemal 67 tysięcy – obejrzało spotkanie z udziałem Yuvala Noah Harariego. Izraelski filozof i pisarz opowiedział polskim czytelnikom o swojej pierwszej książce dla młodzieży „Niepowstrzymani” (Wyd. Literackie). Niewiele mniejszą widownię, liczącą prawie 65 tys. osób, zgromadziła wspomniana już Marta Łabęcka, która na Targach zaprezentowała finałową część trylogii “Flawless”: „Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy” (BeYA). W TOP najpopularniejszych uplasowały się także wydarzenia z udziałem: Michała Kempy („Ostatni rok lekkiego życia”, Wyd. W.A.B.), Nicholasa Sparksa („Kraina marzeń”, Wyd. Albatros) oraz Marii Peszek („Naku*wiam zen”, Wyd. Marginesy).

Przez dwa tygodnie Targi Książki Empiku relacjonował i pokazywał od kuchni Marcin Okoniewski, znany jako Okoń w sieci.

– Wiele rzeczy człowiek w życiu żałuje. Szczególnie czuć ucisk w gardle, kiedy słyszy się, że miało miejsce jakieś świetne wydarzenie, a mnie na nim nie było. Cieszę się, że tym razem to nie o mnie chodzi. Bo ja byłem, a mogę nawet powiedzieć, że było mnie pełno na Targach Książki Empiku. Sześć lat temu zastanawiałem się, czy jest sens mówić o książkach w sieci, a dzisiaj staję się częścią drużyny, której nie powstydziłby się sam Tolkien. Atmosfera to nie scenografia, to ludzie. Na każde urodziny słyszę to samo życzenie „szczęścia do ludzi”. Na następne odpowiem, że już nie trzeba i opowiem im o Targach Książki Empiku

– komentuje Okoń w sieci.

Podaj dalej
Źródło: Empik