środa, 5 czerwca 2024

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie była organizatorem II edycji Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą” i III Chełmskich Targów Książki, które odbyły się od 9 do 11 maja w budynku biblioteki zlokalizowanym przy ul. Partyzantów 40 w Chełmie.

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”. Honorowym patronatem objął je prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek oraz posłanka na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek.

Wydarzenie było cyklicznym projektem, promującym czytelnictwo, literaturę i rangę zawodu bibliotekarza w ramach Tygodnia Bibliotek, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W trakcie wydarzenia zrealizowano warsztaty literackie dla dzieci i dorosłych, spektakle teatralne i spotkania autorskie. Przedsięwzięcie promowano poprzez plakaty, zaproszenia, ulotki z programem wydarzeń, informacje w social mediach oraz środkach masowego przekazu. Materiały promocyjne, opatrzone również logo SBP i grafiką Tygodnia Bibliotek, kierowane były do przedszkoli, szkól, instytucji działających na rzecz seniorów i osób o specjalnych potrzebach.

Motywem przewodnim II edycji Festiwalu był szeroko pojęty reportaż (od reportażu wojennego i politycznego po zagadnienia społeczne). Wydarzenie trwało trzy dni, a gośćmi byli nagradzani dziennikarze, reportażyści, korespondenci wojenni, autorzy felietonów.

Pierwszego dnia II Edycji Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą” (9 maja) odbyła się promocja książki dla dzieci Moniki Korniejuk „Bocian, który bał się latać”. Pełna sala dziecięcych odbiorców, zainteresowanie promowaną bajeczką lokalnej autorki oraz spontaniczne pytania, świadczyły o ważnej potrzebie umożliwiania małym czytelnikom kontaktu z pisarzami. Zorganizowano również dwa warsztaty z Justyną Nafalską „Od kartofelka do książeczki, czyli jak z ziemniaka zrobić bajeczkę”, które były doskonałą okazją do wyrażenia niegasnącej sympatii do ziemniaków, literatury oraz poznania ciekawostek „jak to z bulwą było”. Jako podsumowanie warsztatów wykonano wspólną, wielkoformatową pracę, pełną kartoflanych pieczątek i odniesień do wspólnej zabawy.

Po południu odbyło się spotkanie z Arturem Andrusem, dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym i radiowym, aktorem, pisarzem, poetą, autorem tekstów piosenek. Rozmowa, pełna żartów i kulisów powstawania kolejnych książek, zaawocowała zabawnym wierszykiem opublikowanym w felietonie w „Angorze”, będącym pokłosiem wizyty w Chełmie lektury dwóch lokalnych tygodników.

Drugi dzień Festiwalu (10 maja) rozpoczęliśmy Akcją Głośnego Czytania Poezji w przestrzeni miejskiej. Wspólnie z harcerzami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w  Chełmie oraz 19 SDH Drzewołazy, z zuchami ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, Skautami Europy – Środowisko Chełmskie, a także studentami PANS w Chełmie na deptaku, w autobusach komunikacji miejskiej, w Parku Czytelnika promowano twórczość Longina Jana Okonia, jednego z najwybitniejszych chełmskich pisarzy, autora „Tecumseha”. Następnie w ChBP gościł Wojciech Jagielski, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”, wybitny reportażysta i dziennikarz wojenny, laureat Nagrody im ks. J. Tischnera, Nagrody Bursztynowego Motyla im A. Fiedlera. Otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za książkę „Nocni wędrowcy”.

Zwieńczeniem Festiwalu były III Chełmskie Targi Książki (11 maja), ważna inicjatywa proczytelnicza, którą udało nam się zrealizować dzięki zaangażowaniu sponsorów i patronów. W Targach wzięło udział 23 wystawców.

Po uroczystym otwarciu wydarzenia nastąpiło wręczenie listów gratulacyjnych od Prezydenta Miasta Chełm najdłużej pracującym i najbardziej zaangażowanym pracownikom Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Program przedsięwzięć towarzyszących III Chełmskim Targom Książki otworzył spektakl „Przygody Pchły Szachrajki” według Jana Brzechwy w wykonaniu Sceny Teatralnej Poezji i Satyry Uniwersytetu III Wieku, adresowany do odbiorców zarówno dziecięcych, jak i dorosłych. Następnie odbył się kolejny spektakl „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w kilku odsłonach, w wykonaniu grupy Teatralnej „Miniatury” Uniwersytetu III Wieku. Oba przedstawienia były świetnymi interpretacjami polskiej klasyki literackiej, pełnymi aktorskiej ekspresji i humoru w wykonaniu senioralnych aktorów.

Kolejnym elementem Targów były warsztaty „Aktywizacja kobiet w życiu społecznym i samorządowym”, które przeprowadziła Magdalena Szefernaker, na podstawie swojej książki „Samorząd na obcasach”.

Następnie odbyły się trzy spotkania autorskie, podczas których o swoich książkach opowiadali:

Jacek Hugo- Bader, dziennikarz i reportażysta, od początku lat 90. do 2022 związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisał chętnie o Rosji i o krajach byłego Związku Radzieckiego („Dzienniki kołymskie”, „Szamańska choroba”).

Paweł Reszka – dziennikarz śledczy, publicysta, autor książek reportażowych, m.in. „Stolika z widokiem na Kreml”.

Fryderyk Kierepka – pisarz regionalny, autor książki „O czym szumią chełmskie dęby”.

Gwiazdą Festiwalu była Magda Umer – piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka recitali, dziennikarka, reżyserka, scenarzystka i aktorka. Piosenkarka podczas spotkania zaprezentowała licznemu audytorium swoje liryczno-nostalgiczne spojrzenie na świat, ciepłe poczucie humoru oraz zaskakujące inicjacje dokonań artystycznych i zawodowych projektów.

Podczas Targów swój punkt miała 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie.

Podczas Festiwalu odbyła się akcja bookcrossing – uwalniamy książkę. Kolejną akcją były dni anulowania kar za nieterminowy zwrot zbiorów. We wszystkich wydarzeniach trzydniowego cyklu uczestniczyło 1420 osób. Sporą grupę odbiorców stanowiły dzieci i seniorzy, a także osoby, które po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę publiczną w Chełmie.

Uzupełnieniem Festiwalu i Targów były dwa kolejne wydarzenia.

14 maja zrealizowano zajęcia warsztatowe „KoLEGOwanie”, w których kreatywne zajęcia z książką „Kolorowy potwór” połączono z budową baśniowej krainy z klocków Lego.

15 maja w ChBP odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy likwidacji obozu jenieckiego Stalag 319, składające się z trzech elementów: otwarcia wystawy, projekcji filmu oraz sesji popularnonaukowej.

„Obchody Tygodnia Bibliotek w chełmskiej książnicy uważamy za udane i satysfakcjonujące dla nas jako organizatorów. Ciekawe spotkania autorskie, spektakle i warsztaty pozwoliły na podkreślenie rangi biblioteki, miejsca przyjaznego i otwartego dla wszystkich. Osiągnęliśmy główne cele chełmskiego święta literatury: umacnianie wizerunku pozytywnego i niestereotypowego bibliotekarza oraz zadowolonego i aktywnego użytkownika biblioteki” – podsumowano.

Podaj dalej
Źródło: Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie