Wtorek, 19 grudnia 2017
Kalendarz w twardej oprawie od Opolgrafu

Drukarnia Opolgraf co roku przygotowuje wyjątkowy i oryginalny kalendarz. Ten na rok 2018 wyróżnia się twardą oprawą i poetycką treścią. Elegancki, naścienny kalendarz w oprawie twardej zawiera dwanaście wierszy opolskiego poety Witolda Sułka. Projekt został rozszerzony o filmy z udziałem pracowników drukarni interpretujących poezję.

Poetycki kalendarz to nie tylko artystyczny projekt promujący poezję, ale również podkreślenie kunsztu drukarskiego opolskiej drukarni. Kolory wykorzystane w kalendarzu, to bardzo intensywne barwy PANTONE, podkreślające możliwości drukarskie Opolgrafu. Wyjątkowość kalendarza stanowi również rodzaj twardej oprawy, w której opolska drukarnia staje się liderem na rynku poligraficznym.

W realizację projektu zaangażowali się również pracownicy opolskiej drukarni, z udziałem których możemy zobaczyć, po zeskanowaniu kodów QR, filmy na których promują opolską poezję. Filmy z udziałem pracowników można zobaczyć również na kanale YouTube oraz na stronie:

W 2003 roku amerykański „Newsweek” ogłosił złowieszczo, że wiersz jest już trupem. Jednak ostatnie lata pokazują nowe trendy, m.in. dzięki Rupi Kaur – młodej poetce, która swoją twórczość promuje w mediach społecznościowych. Tomik wierszy „Mleko i Miód” Wyd. Otwarte, a drukowany w Opolgrafie, stał się bestsellerem.
Czy czeka nas powrót poezji?
Mamy nadzieję, że tak! Chcieliśmy, aby nasz kalendarz skłaniał do refleksji, wyłamywał ze schematów, promował poezję w codziennym życiu oraz w oryginalnej formie pokazywał twórczość rodzimych artystów.

 

Wiersz pomaga mi ułożyć coś w całość. Plantacja kojarzyła się z owocami, a każdy z tych wierszy jest  w pewnym rodzaju owocem, coś we mnie rosło, kiełkowało. Plantacja jest zbiorem tych różnych owoców…” – wyznaje Witold Sułek, opolski poeta, pisarz, eseista, filozof. Wiersze, które  pochodzą z tomiku “Plantacja”

Autor: (ET)