środa, 18 listopada 2020
Zachowamy go w dobrej pamięci

We wtorek 17 listopada podczas mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pożegnaliśmy Andrzeja Pieniaka, którego prochy spoczęły w pobliskim grobie rodzinnym.

Andrzej Pieniak zmarł 3 listopada. Był jednym z najbardziej zasłużonych ludzi książki minionych trzydziestu lat, naszym bliskim przyjacielem, człowiekiem niezwykle serdecznym i otwartym, który nauczył nas zwracać się do innych z uśmiechem. Środowisko książki dobrze pamięta jego postać jako inicjatora i organizatora wszystkich 22 edycji Targów Książki Edukacyjnej EDUKACJA XXI w latach 1993-2007, które stworzył i prowadził wraz z żoną Wandą Bojarską-Pieniak.

Podczas mszy świętej przypomniano sylwetkę Andrzeja Pieniaka. Urodził się w 1937 roku. Miał dwa lata, jak wojna zabrała mu ojca. Okupacja hitlerowska jemu i trzem siostrom zabrała dzieciństwo. Samotna matka wychowała i wykształciła całą czwórkę. Andrzej od najmłodszych lat był społecznikiem. Całe życie, do końca swoich dni działał w harcerstwie. Zawsze pomagał słabszym i potrzebującym. Społeczne działanie i książki to jego najkrótszy życiorys, a także pomoc Polakom na Wschodzie oraz patronat Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie pełnił funkcję zastępcy naczelnika, nad Centrum Zdrowia Dziecka. Wspólnie z żoną Wandą wychowali Krzysztofa. Wielką troską otaczał Karolinę, jej męża i Zosię.

– Dzisiaj żegnamy człowieka wielkiego serca, oddanego rodzinie i przyjaciołom. W realizacji swoich celów zawsze kierował się dobrem innych. Bezinteresowny, pełen energii, wrażliwości i empatii. Tragiczny w skutkach wypadek pozostawił nas wszystkich w poczuciu wielkiej straty. Zapamiętajmy go uśmiechniętego i pełnego radości życia. Andrzeju – byłeś… Spoczywaj w spokoju! – mówił kapłan, odprawiający mszę święta.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy razem z nami, z naszą rodziną, pożegnali Andrzeja. Proszę Was, zachowajcie go w dobrej pamięci – poprosiła nas o przekazanie Wanda Bojarska-Pieniak.

Podaj dalej
Autor: Przyjaciele z Biblioteki Analiz